Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: ČTK/AP

Trump zvažuje nová protiimigrační opatření

Americký prezident Donald Trump zvažuje nová protiimigrační opatření, která by měla nahradit jeho kontroverzní nařízení zakazující vstup do USA lidem ze šesti převážně muslimských zemí. Platnost tohoto Trumpova opatření z letošního března vyprší v neděli. Trump dostal od úřadující ministryně vnitřní bezpečnosti Elaine Dukeové doporučení, aby nové opatření k ochraně Spojených států bylo šito na míru jednotlivým zemím. Informovala o tom v pátek agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump Foto: ČTK/AP
Trump zvažuje nová protiimigrační opatření

Mluvčí Bílého domu Raj Shah uvedl, že Trump v příštím kroku učiní jen prohlášení, jímž vytyčí novou politiku. Mluvčí odmítl říci, kdy se tak stane, ani nenaznačil, zda to bude před vypršením platnosti březnového dekretu tuto neděli.

Poradce Dukeové Miles Taylor podle agentury Reuters řekl, že "kroky by měly být přísné a šité na míru a měly by zahrnovat i cestovní omezení a rozšířené prověřování pro určité země". Nespecifikoval ale, které země by to měly být, ani kolik jich bude. Podle tohoto doporučení by země měly být posuzovány například i podle toho, jak sdílejí s USA informace v boji proti terorismu.

Trump letos v březnu zakázal cestujícím ze šesti převážně muslimských zemí (Íránu, Jemenu, Libye, Somálska, Súdánu a Sýrie) na 90 dní vstup do USA a na 120 dní znemožnil vstup do země lidem odkudkoli na světě, kteří by mohli být uznáni jako uprchlíci. Nařízení zdůvodnil jako prevenci před teroristickými útoky. [celá zpráva]

Březnové nařízení ale záhy zablokovalo několik federálních soudů. Trumpův imigrační dekret částečně vstoupil v platnost až poté, co koncem června Nejvyšší soud rozhodl, že zákazy vstupu do USA se budou týkat pouze osob, které nemají ve Spojených státech žádné kontakty. Těm, kdo mají kontakty buď s jednotlivci, nebo organizacemi v USA, vstup povolen bude. To znamená, že vstup nebyl zakázán studentům na amerických školách ani lidem, kteří mají v USA zaměstnavatele.


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků