Hlavní obsah

Tisk: Irák ukrývá vědce v prezidentském paláci

Irák údajně ukrývá dva vědce spojené s programem vývoje zbraní hromadného ničení v palácích prezidenta Saddáma Husajna. S odvoláním na zdroje zpravodajských služeb to oznámil v úterý americký deník The Washington Times.

Tisk: Irák ukrývá vědce v prezidentském paláci

"Přesunuli vědce do dvou prezidentských paláců," citoval deník zpravodajce. Podle listu chce Irák zabránit, aby je vyslechl inspekční tým. Iráčané předali inspekční misi OSN seznam 500 vědců, kteří se na zbrojních programech podíleli. Bagdád však vyjádřil nelibost, že by je inspektoři mohli vyslechnout mimo Irák. Tuto možnost povoluje rezoluce OSN. K podobnému kroku pobízejí Spojené státy, které si slibují větší otevřenost vědců nacházejících se mimo dosah iráckých úřadů. Podle listu byl jeden z vědců ukrytých v paláci zapojen do tajného jaderného programu a druhý je specialista na chemické a biologické zbraně. Jména odborníků nebyla sdělena.

Podle zpravodajských zdrojů existují také náznaky, že irácká armáda nedávno přesunula materiály pro chemické a biologické zbraně do podzemních skladů, jejichž poloha je inspekční misi OSN neznáma, uvedl The Washington Times.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků