Hlavní obsah
Bojovníci Tálibánu Foto: Mohammad Shoiab , Reuters

Tálibán: Dnešní ústava vznikla ve stínu bombardérů, chceme islámskou

Hnutí Tálibán je ochotno se zapojit do jednání o míru v Afghánistánu jen s podmínkou, že bude vytvořena ústava, která bude plně v souladu s islámským právem. Uvádí se to v dokumentu, který zástupci Tálibánu vydali na okraj neformální diskuse mezi afghánskou vládou a ozbrojenou opozicí. Sobotní schůzka se konala ve francouzském Chantilly severně od Paříže.

Bojovníci Tálibánu Foto: Mohammad Shoiab , Reuters
Tálibán: Dnešní ústava vznikla ve stínu bombardérů, chceme islámskou

"Dnešní afghánská ústava nemá žádnou hodnotu, protože byla sepsána ve stínu amerických bombardérů a na pokyny vetřelců," uvádí se v dokumentu, který získala agentura AFP. Jednání v Chantilly, do něhož se zástupci Talibanu zapojili poprvé, se rovněž účastní představitelé opozičního seskupení Hezbe islámí. Diskutuje se za zavřenými dveřmi.

"Požadujeme ústavu založenou na svatých zásadách islámu, na ochraně národních zájmů a na sociální spravedlnosti," uvádí se v prohlášení Tálibánu. "Nic nesmí být zaměřeno proti hodnotám islámu."

Afghánský prezident Hámid Karzáí

Foto: Omar Sobhani, Reuters

Schůzka je projevem rostoucího zájmu vlády afghánského prezidenta Hamída Karzáího zajistit vnitřní bezpečnost Afghánistánu po odchodu spojeneckých vojsk, který se plánuje na rok 2014. Prvním krokem k dosažení tohoto cíle se stalo propuštění několika tálibánských velitelů vězněných v Pákistánu.

Vůdci Tálibánu ale v ostrých útocích proti Karzáího vládě neustávají. "Interventi a jejich přátelé nemají jasnou představu o tom, jak dosáhnout v Afghánistánu míru," uvádí se v prohlášení z Chantilly.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků