Hlavní obsah
Francouzští novináři před domem střelce zabitého při incidentu na Champs-Élysées. Ilustrační foto Foto: Charles Platiau, Reuters

Svoboda tisku se zhoršuje, uvedli Reportéři bez hranic

Práce novinářů a nezávislých médií ve světě je stále více omezovaná. Je o tom přesvědčena mezinárodní nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF), která vydala ve středu svou pravidelnou zprávu o svobodě médií ve světě za uplynulý rok i se žebříčkem zemí. Česká republika se oproti loňsku propadla o dvě místa na 23. pozici, protože podle RSF využívají oligarchové nákupu novin k upevnění svého vlivu.

Francouzští novináři před domem střelce zabitého při incidentu na Champs-Élysées. Ilustrační foto Foto: Charles Platiau, Reuters
Svoboda tisku se zhoršuje, uvedli Reportéři bez hranic

Reportéři bez hranic konstatují, že ve státech s autoritářskými režimy a v diktaturách je přístup k médiím nadále poznamenán cenzurou a pronásledováním. Upozorňují ale i na to, že i v demokratických zemích se tisk ocitá pod rostoucím tlakem. Například v USA, v Polsku nebo v Británii politici dávají veřejně najevo své pohrdání novináři.

„Zvlášť děsivé je, že i demokracie stále silněji omezují nezávislá média a novináře, místo aby svobodu tisku uchovávaly jako základní hodnotu,” prohlásil podle agentury DPA mluvčí RSF Michael Rediske.

Ve zhruba dvou třetinách ze 180 zkoumaných zemí se situace zhoršila, k čemuž přispěl i vývoj v demokratických státech. Politici v nich opakovaně novináře napadali, vlády posilovaly pravomoci tajných služeb a hrozily takzvaným whistleblowerům, tedy zaměstnancům nebo bývalým pracovníkům upozorňujícím na nelegální či neetické praktiky, které jdou proti veřejnému zájmu.

O dvě místa si pohoršily například Spojené státy, které nyní zaujímají 43. příčku. Znepokojujících rozměrů tam prý nabylo stíhání investigativních novinářů a whistleblowerů. Prezident Donald Trump se systematickým urážením kritických médií distancoval od dlouhé tradice USA coby ochránkyně svobody tisku, tvrdí RSF.

K propadu ČR přispěl Babiš

Situaci v České republice zpráva charakterizuje jako „vzestup oligarchů”. Koncentrace vlastnictví médií podle RSF v zemi dosáhla „kritické hladiny”. „Od roku 2008 využívali noví oligarchové svého majetku, aby nakupovali noviny, a upevnili tak svůj vliv. Jeden z nich, Andrej Babiš, je zároveň vicepremiérem a ministrem financí i vlastníkem dvou nejvlivnějších deníků,” stojí ve zprávě, která zmiňuje také přijetí zákona o střetu zájmů přezdívaného lex Babiš.

Stav svobody tisku se zhoršil například i v Maďarsku, které se pod vládou premiéra Viktora Orbána propadlo oproti předchozímu roku o čtyři příčky, a tak mu nyní náleží nelichotivé 71. místo. Polsko, které má podobně jako Maďarsko konzervativní vládu podnikající řadu kontroverzních kroků, kleslo dokonce o sedm příček na 54. Ještě v roce 2015 bylo 18. O pět příček se propadlo také Slovensko, které je na tom však z visegrádských zemí nejlépe. Zaujímá celkové 17. místo.

PoziceStát2015
1Norsko2
2Švédsko5
3Finsko1
4Dánsko3
5Nizozemsko4
6Kostarika16
7Švýcarsko20
8Jamajka9
9Belgie15
10Island21
11Rakousko7
12Estonsko10
13Nový Zéland6
14 Irsko11
15Lucembursko19
16Německo12
17Slovensko14
18Portugalsko26
19Austrálie25
20Surinam29
21Samoa40
22Kanada8
23 Česká republika13
24Namibie17
25Uruguay23
39Francie38
40 Velká Británie34
43USA49

Mezi země, které se v žebříčku RSF propadly, patří i Turecko, které nyní zaujímá 155. místo, což znamená pokles o čtyři příčky. Turecko loni zažilo vlnu represí, které následovaly po neúspěšném pokusu o vojenský převrat.

Na čele žebříčku je Norsko, následované Švédskem, Finskem, Dánskem, Nizozemskem, Kostarikou a Švýcarskem. Do této skupiny zemí, v nichž je situace médií označována za dobrou, patří na 16. místě například Německo. I tady se ale pracovníci médií podle Reportérů bez hranic dostávají do hledáčku úřadů nebo tajných služeb.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků