Hlavní obsah
Americký viceprezident Mike Pence při návštěvě Jižní Koreje Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP

Strategická trpělivost Američanů s KLDR je u konce, prohlásil viceprezident USA

Americký viceprezident Mike Pence řekl, že „éra strategické trpělivosti“ se Severní Koreou je u konce, uvedla to v pondělí agentura AP. Pence to prohlásil během aktuální návštěvy demilitarizované zóny na hranici mezi Jižní Koreou a Severní Koreou, včetně hraničního přechod Pchanmundžom.

Americký viceprezident Mike Pence při návštěvě Jižní Koreje Foto: Lee Jin-man, ČTK/AP
Strategická trpělivost Američanů s KLDR je u konce, prohlásil viceprezident USA

Jižní Korea je první Pencovou zastávkou na desetidenní cestě po Asii a Tichomoří.

Do Soulu dorazil Pence těsně před tím, než Severní Korea provedla další test zatím neupřesněné rakety. Ten ale skončil neúspěšně. [celá zpráva] Pokus Pence označil za provokaci.

Pence do Asie zamířil v době, kdy nový americký prezident Donald Trump přitvrdil postoj vůči KLDR. Šéf Bílého domu novinářům tento týden řekl, že „Severní Korea je problém, o který bude postaráno“.

Opakovaně také řekl, že pokud hlavní severokorejský obchodní partner — Čína — nebude ochoten vyvinout na KLDR dostatečný tlak, pak by USA mohly vzít záležitosti do vlastních rukou.

Pence ale řekl, že Trump doufá, že Čína bude využívat svých „mimořádných pák“ na KLDR, aby se Pchjongjang nakonec vzdal svého vojenského úsilí.

„Ale éra strategické trpělivosti je u konce,“ řekl Pence. „Prezident Trump dal jasně najevo, že trpělivost Spojených států a našich spojenců v této oblasti vypršela, a že chceme vidět změnu. Chceme, aby Severní Korea upustila od svého bezohledného vývoje jaderných zbraní, a také jejich neustálé používání a testování balistických raket je nepřijatelné,“ zdůraznil Pence.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků