Hlavní obsah
Jihokorejci sledují zpravodajství s archivním záběrem severokorejské rakety Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP

KLDR chtěla na počest Kim Ir-sena odpálit novou raketu. Nepodařilo se

Severní Korea podnikla v sobotu v podvečer (noc na neděli SELČ) u svého východního pobřeží další test rakety, ale neúspěšný. Oznámily to jihokorejská a americká armáda. Velitelství sil USA v Tichomoří uvedlo, že raketa explodovala několik sekund po svém odpálení.

Jihokorejci sledují zpravodajství s archivním záběrem severokorejské rakety Foto: Ahn Young-joon, ČTK/AP
KLDR chtěla na počest Kim Ir-sena odpálit novou raketu. Nepodařilo se

O jaký typ zbraně se jednalo, experti stále analyzují. Severokorejská média test doposud ponechala bez povšimnutí, o úspěšných obvykle informují ihned.

Pokus přišel den poté, co se v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu konala vojenská přehlídka v rámci oslav 105. výročí narození zakladatele komunistického režimu Kim Ir-sena. Na přehlídce se objevily také nové balistické střely.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Vojenská přehlídka v KLDR k 105. výročí narození Kim Ir-sena

Video: Reuters

Střelu vypálili z přístavu, kde pracují s ponorkami

Televizní stanice CNN uvedla, že podle jihokorejských armádních činitelů byla raketa vystřelena z přístavu Sinpcho. Z tohoto místa vyletěla podle americké armády i balistická střela při předchozím testu před dvěma týdny; tehdy uletěla 60 kilometrů a dopadla do Japonského moře.

Severokorejská armáda podle Američanů využívá loděnice v Sinpcho k aktivitám souvisejícím s ponorkami. CNN informovala, že americké satelity tam tento měsíc zaznamenaly zvýšenou činnost. Nejmenovaný americký činitel upřesnil, že to bylo v době předchozího raketového testu.

Lidé v jihokorejském Soulu sledují na nástěnných televizorech zpravodajství o dalším raketovém testu severního souseda.

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

Tichomořské velitelství USA sdělilo, že nejnovější raketa byla vystřelena v sobotu v 17:21 EST (sobota 23:21 SELČ). Vzhledem k tomu, že téměř okamžitě explodovala, je k dispozici málo údajů. Zřejmě šlo o další balistickou střelu, nicméně američtí vojenští činitelé nevěří, že by měla mezikontinentální dosah.

Jižní Korea hrozí odvetou

„Naše (jihokorejská) vláda tuto vážnou hrozbu pro Korejský poloostrov a pro celé mezinárodní společenství odsuzuje,” uvedlo v neděli v prohlášení jihokorejské ministerstvo zahraničí. Zároveň podle CNN zaznělo varování, že pokud se jednalo o test interkontinentální balistické rakety, „bude následovat trestné opatření, které severokorejské úřady nebudou s to zvládnout”.

Severokorejské vojačky pózují na fotografii v rámci květinové výstavy konané při příležitosti oslav 105. výročí narození Kim Ir-sena

Foto: Damir Sagolj, Reuters

Washington na neúspěšný severokorejský test zatím oficiálně nereagoval. Podle agentury Reuters nejmenovaný poradce Bílého domu pro zahraniční politiku, který doprovází viceprezidenta Mike Pence na jeho nynější cestě do Asie a Tichomoří, jen poznamenal, že nejde o žádné překvapení. „Předpokládali jsme to,” řekl.

Pence v neděli přiletěl do Jižní Koreje. V programu má následně návštěvy Japonska, Indonésie, Austrálie a amerického státu Havaj.

Americký viceprezident Mike Pence při návštěvě Jižní Koreje

Foto: Kim Hong-ji, Reuters

KLDR provedla předchozí test na počátku tohoto měsíce před vrcholnou schůzkou představitelů Spojených států a Číny, která je hlavním spojencem Severní Koreje. Na schůzce se jednalo také o severokorejském zbrojním programu.

Nové rakety mají dosah přes 1000 kilometrů 

Podle tiskových agentur KLDR na sobotní vojenské přehlídce zřejmě ukázala nové rakety dlouhého doletu a balistické střely odpalované z ponorek s dosahem více než 1000 kilometrů. Podle expertů to naznačuje, že Severní Korea postupuje v realizaci plánu umístit své balistické střely na obtížně zaměřitelné ponorky.

Odborníci na zbraně rovněž zaznamenali, že před tribunou projelo na tahačích i několik mezikontinentálních raket podle všeho nového typu s mobilními odpalovacími rampami.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků