Hlavní obsah
Referendum v Turecku (ilustrační foto) Foto: Murad Sezer, Reuters

Soud v Turecku odmítl projednat stížnost na referendum, nemá prý kompetence

Turecký nejvyšší správní soud se odmítl zabývat stížností Lidové republikánské strany (CHP), která napadla regulérnost nedávného referenda o změnách ústavy v Turecku. Soud většinou hlasů rozhodl, že není kompetentní věc řešit, napsala dnes agentura Reuters. Změny ústavy posilují pravomoci prezidenta.

Referendum v Turecku (ilustrační foto) Foto: Murad Sezer, Reuters
Soud v Turecku odmítl projednat stížnost na referendum, nemá prý kompetence

Sociálnědemokratická CHP, která je největší opoziční stranou, kritizuje hlavně kontroverzní rozhodnutí volební komise, která uznala za platné i volební lístky a obálky, které nebyly řádně orazítkovány.

Tento krok označila za protiprávní i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která průběh všelidového hlasování monitorovala.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v úterý večer agentuře Reuters řekl, že kompetence k projednání záležitosti nemá ani tento soud, ani Evropský soud pro lidská práva. I na ten se CHP rozhodla před několika dny obrátit poté, co volební komise zamítla návrh na zrušení výsledků referenda, který podala CHP a dvě další opoziční strany. [celá zpráva]

V tureckém referendu z poloviny dubna zvítězili s 51,4 procenta zastánci změny parlamentního systému na systém prezidentský.

O rozšíření svých pravomocí usiloval především Erdogan, kterému nová ústava umožní také obnovit členství ve vládní Straně spravedlnosti a rozvoje (AKP). O návrat do AKP zažádá Erdogan podle svého mluvčího poté, co volební komise oficiálně zveřejní konečné výsledky referenda. Dosavadní pravidla vyžadovala, aby byla hlava státu nadstranická.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků