Hlavní obsah
Mluvčí turecké opoziční prokurdské strany HDP Osman Baydemir Foto: Umit Bektas, Reuters

Turecká volební komise odmítla požadavek opozice na zrušení výsledků referenda

Turecká ústřední volební komise YSK odmítla ve středu požadavky opozičních stran na zrušení nedělního referenda. Její rozhodnutí je nezvratné a definitivní. Anulování výsledků požadovala jak hlavní opoziční Republikánská lidová strana (CHP) tak prokurdská Lidová demokratická strana (HDP). Oběma vadilo, že byly započítány hlasy z neoznačených obálek.

Mluvčí turecké opoziční prokurdské strany HDP Osman Baydemir Foto: Umit Bektas, Reuters
Turecká volební komise odmítla požadavek opozice na zrušení výsledků referenda

YSK oznámila, že prověřila odvolání parlamentních stran HDP a CHP i menší strany Vatan. Všechny je odmítla, podporoval je pouze jeden člen komise z jedenácti, uvedl list Hürriyet.

„To je krize zákonnosti (referenda),“ komentoval rozhodnutí komise tajemník CHP Bülent Tezcal. Dodal, že o dalších krocích se strana ještě poradí, protože jde o „problém celé země“.

Mluvčí CHP Selin Sayeková Bökeová prohlásila ještě před oznámením komise, že její strana výsledky referenda neuzná a uvažuje o vystoupení z parlamentu: „Nepochybně využijeme všechna svá demokratická práva.“ Strana podle ní trvá na zopakování referenda, protože jeho legitimita je zpochybněna v Turecku i v cizině. Podle serveru listu Hürriyet není možné podat proti rozhodnutí ústřední volební komise odvolání k ústavnímu soudu, rozhodnutí komise je konečné.

Vedení HDP se ve středu přidalo s požadavkem na zrušení výsledků referenda k nejsilnější opoziční formaci, Lidové republikánské straně (CHP). „Nemůžete postavit změnu politického systému na tak kontroverzním a neférovém referendu,” řekl podle agentury Reuters místopředseda strany Mithat Sancar.

Započtení až tří miliónů neoznačených obálek mohlo podle HDP výrazně ovlivnit výsledek hlasování. Strana v žádosti mimo jiné uvedla, že opozice byla v kampani omezena zadržováním členů jejího vedení, úřady neumožnily jejím lidem monitorovat dění ve volebních místnostech a prezident Recep Tayyip Erdogan využíval na kampaň státní peníze.

Erdogan: Vítězství dělá poslední gól

Premiér Binali Yildirim předsedu CHP Kemala Kiliçdaroglua kritizoval za výzvy k protestním akcím. Akce nesouhlasu by se podle něj měly odehrávat v rámci zákona a zvát lidi do ulic je špatné: „To je překračování legitimních prostředků. Doufám, že se vůdce hlavní opoziční strany bude chovat odpovědněji.”

Prezident Recep Tayyip Erdogan, jemuž změna ústavy dává takřka neomezené pravomoci, řekl, že pochází z fotbalového prostředí a že ví, že je jedno, zda zápas skončí výsledkem 1:0 nebo 5:0. ”Vítězství dělá poslední gól,” sdělil.

Turci v neděli těsnou většinou 51 procent hlasů rozhodli o výrazném rozšíření prezidentských pravomocí. [celá zpráva]

Pozorovatelé z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označili referendum za protiprávní kvůli započítání hlasů v neoznačených obálkách. Zkritizovali, že podmínky pro kampaň nebyly stejné pro zastánce změn ústavy a jejich odpůrce. [celá zpráva]

Ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu zkritizoval pozorovatele OBSE: „Zpráva OBSE není důvěryhodná, neboť její závěry postrádají objektivitu a jsou extrémně zaujaté.”

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků