Hlavní obsah

Sojuz s americkým turistou odstartoval k ISS

Z kosmodromu Bajkonur v Kazachstánu v neděli ráno odstartovala ruská kosmická loď Sojuz, na jejíž palubě jsou ruský kosmonaut Jurij Lončakov, jeho americký kolega Michael Fincke a také americký turista Richard Garriott. Jejich cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS).

Sojuz s americkým turistou odstartoval k ISS

Garriott je syn bývalého amerického kosmonauta Owena Garriotta. Je to poprvé, co do vesmíru letí potomek někoho, kdo už tam byl. Za letenku do vesmíru zaplatil 30 milionů dolarů (asi 540 miliónů korun). Na ISS má strávit týden a vrátit se s dosavadní posádkou stanice. Během letu k ní bude mít za úkol kontrolu fungování komunikačních systémů.

Podle dřívějších informací agentury Space Adventures, která se specializuje na výlety bohatých klientů, je Garriott prvním "komerčně aktivním" vesmírným turistou. Na ISS chce provádět vědecké experimenty. Například biotechnologická společnost, jejímž spoluzakladatelem je jeho otec, má zájem, aby provedl ve vesmíru experimenty s proteiny.

Multimilionář Garriott vyvíjí počítačové hry. Jeho otec, kterému je nyní 77 let, strávil v roce 1973 na první americké vesmírné stanici Skylab 59 dní a potom v roce 1983 byl členem posádky raketoplánu Columbia.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků