Hlavní obsah
Středisko PMS na Den otevřených dveří připravilo pro veřejnost řadu informačních letáků o činnosti a nabídce pomoci obětem trestné činnosti. Foto: Stanislava Dvořáková

Slovenské volby: volič v rukavicích a chybějící obálky

Druhé kolo prezidentských voleb na Slovensku probíhá bez větších problémů. Své hlasy odevzdali oba kandidáti - Vladimír Mečiar a Ivan Gašparovič. Uzavření volební místnosti v bratislavské čtvrti Dlhé diely a přivolání policie vyvolal muž, který přišel v rukavicích a do urny vhodil příliš tlustou obálku. Místnost byla uzavřena i v Košicích, protože voliči neměli k dispozici obálky.

Středisko PMS na Den otevřených dveří připravilo pro veřejnost řadu informačních letáků o činnosti a nabídce pomoci obětem trestné činnosti. Foto: Stanislava Dvořáková
Slovenské volby: volič v rukavicích a chybějící obálky

Za mimořádného zájmu slovenských i zahraničních médií odevzdal Vladimír Mečiar svůj hlas o půl jedné v Bratislavě. Doprovázela ho manželka Margita, dcera a syn s rodinami. "Půjdeme teď na rodinný oběd. Noc strávím v našem ústředí, kde budeme čekat na výsledky," řekl novinářům. Mečiar věří ve vítězství. "Vždyť proto jsem do voleb šel, abych zvítězil," dodal. Se smíchem dodal, že získá víc hlasů, protože před Gašparovičem má tu výhodu, že má početnější rodinu.

K otevřené podpoře zpěváka skupiny Elán Joža Ráže uvedl, že s ním letos nebyl v osobním kontaktu. "Považoval bych za čest, kdyby přijal pozvání do mého týmu. Je to rocker a nezávislý člověk s nezávislým trochu bohémským myšlením a takových je potřeba," dodal. Manželka Margita Mečiarová přiznala, že má určité obavy z možné role první dámy. "Už dnes cítím velký tlak médií. Chtěla bych se věnovat charitativní činnosti," řekla lékařka v důchodu.

Schuster jel k volbám kilometr autem

Prezident Rudolf Schuster s manželkou Irenou podle agentury SITA odvolil ve volebním okrsku číslo 12 na Čermežskej ceste v Košicích. K volební místnosti, která je od jeho domu vzdálena asi jeden kilometr, přijel limuzínou, neboť v Košicích poprchávalo. "Jsou volby, nebudu nic komentovat," řekl při svém příchodu novinářům. Sdílnější nebyl ani po hlasování. S manželkou volební místnost rychle opustil a odjel.

Muž v chirurgických rukavicích

V bratislavské čtvrti Dlhé diely hlasoval mladý muž Roman G. na protest v chirurgických rukavicích. Do urny hodil příliš tlustou obálku, proto volební komise rozhodla o uzavření volební místnosti a přivolání policie. Po kontrole policie zjistila, že obálka obsahovala písemnosti, v nichž volič protestoval proti minulosti obou kandidátů na prezidenta. [celá zpráva]

Volba bez obálek je protizákonná

V jedné z košických volebních místností neměla komise k dispozici obálky a nechala voliče hlasovat bez nich. Tím podle ústřední volební komise porušila zákon. Hlasování v tomto okrsku bylo přerušeno a odevzdané hlasovací lístky byly zničeny. Podle odborníků by kvůli tomuto incidentu mohl být výsledek druhého kola voleb zpochybněn, pokud by o výsledku voleb rozhodlo jen několik hlasů.

Romové volili Mečiara

Romové na východním Slovensku měli jasného favorita. "Mečiar nám vrátí původní sociální dávky, jaké byly za jeho vlády. Vždyť nám děti hladovějí a dál už to nevydržíme," řekl jeden z obyvatelů košického romského sídliště Luník IX. "Za Mečiara nám bylo lépe. Dali jsme mu proto svůj hlas," dodal další z Romů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků