Hlavní obsah
Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Kcna, Reuters

Severní Korea uvažuje o vrcholných schůzkách s pěti zeměmi

Severní Korea uvažuje o dvoustranných schůzkách s vrcholnými představiteli celkem pěti zemí: Jižní Koreje, USA, Číny, Japonska a Ruska, uvedl japonský list Asahi. Severokorejská vláda vůdce Kim Čong-una informovala vedení severokorejské komunistické strany o možnosti konání summitů s Japonskem, Ruskem a dalšími zeměmi, uvedl list s odkazem na nejmenovaný severokorejský zdroj a příslušné dokumenty.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un Foto: Kcna, Reuters
Severní Korea uvažuje o vrcholných schůzkách s pěti zeměmi

Podle informací japonského listu samotná japonská vláda vyjádřila přání hostit schůzky lídrů. Japonský vládní zdroj už v polovině tohoto měsíce Reuters řekl, že země uvažuje o tom, že bude usilovat o setkání japonského premiéra Šinzó Abeho s Kim Čong-unem, přičemž by se mělo diskutovat o únosech japonských občanů severokorejskými agenty před desítkami let.

S čínským prezidentem Si Ťin-pchingem se Kim už tento týden sešel během své první zahraniční cesty od nástupu k moci. Vrcholné schůzky s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem a americkým prezidentem Donaldem Trumpem jsou už několik týdnů plánovány na duben, potažmo květen.

Severokorejské dokumenty údajně hovoří o možnosti uskutečnění japonsko-severokorejské vrcholné schůzky na začátku června.

Kritici tvrdí, že se KLDR svými vstřícnými gesty snaží dosáhnout zmírnění tlaku a mezinárodních sankcí, kterými Rada bezpečnosti OSN trestá Severní Koreu za její pokračující raketové a jaderné zbrojní programy. Kvůli sankcím Pchjongjang přišel o většinu zdrojů příjmů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků