Hlavní obsah
Foto: Martin Fletcher

Riceová Senátu slíbila zlepšení vztahů se spojenci

Usilovat o nápravu vztahů s americkými spojenci, a to se "starými i novými", kteří byli poškozeni válkou v Iráku, slíbila v úterý před Senátem Kongresu USA Condoleezza Riceová (50). Situaci v Iráku a boj proti terorismu pak označila za hlavní úkoly americké zahraniční politiky v příštím čtyřletém období.

Foto: Martin Fletcher
Riceová Senátu slíbila zlepšení vztahů se spojenci

Riceová se ve slyšení, nezbytném před jejím nástupem do vládní funkce, snažila před senátory nastínit směřování jejího budoucího úřadu.

Chraňme Američany

"Musíme využít americkou diplomacii k tomu, abychom pomohli vytvořit takový poměr sil ve světě, který bude příznivý pro svobodu. A doba vhodná pro diplomacii je teď. Naše interakce se zbytkem světa musí být konverzace, nikoli monolog,"prohlásila.

Rozhodnutí vlády, která v reakci na teroristické útoky z 11. září 2001 zahájila válečné operace v Afghánistánu a Iráku, označila za "obtížná, ale potřebná a správná".

"Naším hlavním úkolem je inspirovat Američany i všechny ostatní svobodné národy k tomu, aby se semkly v zájmu společné věci - řešení společných problémů," prohlásila s tím, že státy na Blízkém východě musejí projít "reformamy".

Bush je vizionář

Riceová se jednoznačně přihlásila k politice prezidenta George W. Bushe. Prohlásila, že pod jeho "vizionářským vedením byl náš národ schopen čelit hlavní výzvě naší doby - bojovat proti tyranii a teroru a zajistit požehnání svobody a prosperity nové generaci".

Vyjádřila se i k Rusku. Podle ní je zachování tamní demokracie "životně důležité pro americko-ruské vztahy v situaci, kdy narůstají obavy z posilování autoritářských tendencí Kremlu".

Za "výspy tyranie" jmenovitě označila šest zemí - Severní Koreu, Írán, Kubu, Bělorusko, Zimbabwe a Barmu. "Musíme zůstat jednotní a trvat na tom, že Írán a Severní Korea se musí vzdát svých ambicí v oblasti jaderných zbraní a místo nich si zvolit cestu míru," řekla.

Nahradí Powella

Riceová nahradí odstupujícího Colina Powella. [celá zpráva]

Před senátory vystoupí ještě ve středu. Podle předpokladů je její schválení do funkce jen formalitou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků