Hlavní obsah
Miroslava Němcová svolá schůzi k rozpuštění. Foto: Petr Horník, Právo

Předčasné volby jsou pro Česko jediným východiskem, píše zahraniční tisk

Rozpuštění Poslanecké sněmovny a vyhlášení předčasných voleb jsou jedinou cestou z politického chaosu a krize v Česku. Shodují se na tom páteční deníky v Německu a Rakousku. Zatímco rakouský Die Presse hodnotí neúspěch vlády Jiřího Rusnoka v hlasování o důvěře jako prohru všech, Der Standard považuje za etapového vítěze prezidenta Miloše Zemana.

Miroslava Němcová svolá schůzi k rozpuštění. Foto: Petr Horník, Právo
Předčasné volby jsou pro Česko jediným východiskem, píše zahraniční tisk

Podle Die Presse jsou předčasné volby „nouzovým východem z krize”. „Vyjma voličů, kteří by měli zemi vyvést z krize, jsou v Praze po středě prakticky jen samí poražení,” vrací se vídeňský list k hlasování o důvěře Rusnokově úřednickému kabinetu.

Poraženým je podle něj prezident Zeman, jemuž se nepodařilo prosadit „svou vládu”, i Rusnokův kabinet, který musí odstoupit, i když bude moci vládnout do nových voleb. „ODS znovu padla na dno své popularity a k tomu se ukázala jako nedůvěryhodná,” poznamenává Die Presse. O nic uspokojivější není podle listu situace ani v ČSSD, která je rozštěpená na stoupence a odpůrce Zemana.

Kromě komunistů tak podle tohoto rakouského deníku může být alespoň trochu spokojená TOP 09, která by z nových voleb mohla vzejít jako nejsilnější strana na pravici. „Více jak na opoziční lavice jí to ale asi stačit nebude,” soudí Die Presse.

Za etapové vítězství prezidenta považuje současnou politickou situaci rakouský Der Standard. „Miloš Zeman dokázal to, co si hned po prezidentských volbách veřejně předsevzal – definitivně svrhnout středopravou koalici. Po středečním hlasování o důvěře pro Zemanův 'kabinet odborníků' je zjevné, že koalice už nemá žádnou většinu,” konstatuje deník.

Rychlost, s jakou po rozpuštění Sněmovny prezident vyhlásí termín nových voleb, podle listu ukáže, „zda pán na Hradčanech bude pokračovat ve své egojízdě na hraně ústavy, nebo konečně akceptuje pravidla hry parlamentní demokracie”. Jako pravděpodobného vítěze těchto voleb Der Standard vidí ČSSD, která ale bude potřebovat koaličního partnera. Tím mohou být buď komunisté, nebo TOP 09. „Pak teprve přijde hodina pravdy pro levicového populistu Zemana,” soudí rakouský deník.

Zasloužená lekce od prezidenta

„Zdá se, že čeští poslanci konečně dostali rozum. Týdny je hlava státu dokázala podle libosti potupovat a obcházet,” komentuje rozhodnutí rozpustit Sněmovnu Berliner Zeitung, podle něhož je „bez debat, že si politická kasta v Česku zasloužila dostat lekci od svého prezidenta”.

„Oba tábory, levice i pravice, jsou hluboce zapleteny do afér a skandálů. Jako by žily v akváriu, přiznal jeden poslanec sebekriticky. Česko se nachází v nejhlubší politické krizi svých nových dějin. Je na čase jednat,” dodává berlínský deník.

„Vlastní rozpuštění parlamentu je poslední šancí, jak získat demokratickou legitimitu pro politické zástupce lidu. Tento krok ale automaticky neznamená dobré řešení. Předpokladem pro něj je to, že sebekritika poslanců nebude jen prázdným prohlášením,” varuje list.

ČSSD vyhraje, píší na Slovensku

"Ať se už předčasné volby uskuteční kdykoliv, je zřejmé, že je vyhraje ČSSD. Otázkou je ovšem jednota strany. Vede ji sice Sobotka, ale na krk mu dýchá první místopředseda strany Michal Hašek, jenž má blízko k Pražskému hradu," píše slovenský deník Pravda. List připomněl, že Sobotka v poslední chvíli změnil postoj k Rusnokově vládě. Původně sice tvrdil, že ČSSD by neměla při hlasování nový kabinet podržet, nakonec to ovšem udělala, poznamenal list.

Hospodárske noviny soudí, že českou politickou scénu během několika dnů ochromil prezident Zeman. "Po hlasování ve Sněmovně o důvěře vládě Jiřího Rusnoka se bude příští týden rozhodovat o rozpuštění parlamentu. V pozadí ovšem stojí právě postava prezidenta. Ten se pokusil rozdělit ČSSD, koaliční ´stojednička´ je minulostí a strany ODS a LIDEM jsou kvůli němu v krizi," napsal list. Hlava státu se podle komentátora navzdory tvrzení o nadstranickosti chová především jako předseda strany, která se za každou cenu potřebuje dostat do parlamentu.

Ekonomika v recesi

Komentář na webu Bloomberg upozorňuje, že politický pat neskončil. Odmítnutí vlády Jiřího Rusnoka ho prodloužilo a ohrozilo šanci země vypořádat se s ekonomickými problémy. Česká republika je v nejdelší recesi. Zmiňuje, že škrty Nečasovy vlády na výdajové stránce omezily investice a spolu s růstem daní podvázaly i spotřebu a že navzdory takřka nulovým bankovním sazbám se situace nelepší.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků