Hlavní obsah
Švédská aktivistka Greta Thunbergová na Světovém ekonomickém fóru. Foto: Michael Probst, ČTK/AP

Polský hornický odborář se setkal s Gretou, má problém

Předák hornických odborů z jednoho uhelného dolu na jihu Polska čelí obviněním ze zrady poté, co se setkal se švédskou ekologickou aktivistkou Gretou Thunbergovou.

Švédská aktivistka Greta Thunbergová na Světovém ekonomickém fóru. Foto: Michael Probst, ČTK/AP
Polský hornický odborář se setkal s Gretou, má problém

„Řekl jsem jí, že se horníci nebojí změn, pokud se s nimi jedná poctivě,” komentoval Jerzy Hubka společný snímek s aktivistkou. Na internetu však sklidil bouři nevole a nadávek.

Ve středu se od něj distancoval i vlastní odborový svaz ZZG, který schůzku s aktivistkou před kamerami označil za projev „hloupé megalomanie”.

A i owszem, spotkaliśmy się z Gretą Thumberg na kopalni Makoszowy, a potem byliśmy na kopalni Guido wraz z ekipą...

Zveřejnil(a) Jerzy Hubka dne Úterý 21. ledna 2020

Thunbergová tento týden na Světovém ekonomickém fóru v Davosu opět kritizovala politické a ekonomické špičky světa, že pro zlepšení stavu klimatu zatím nic neudělaly. Dodala, že se před cestou do Švýcarska setkala s polskými horníky, kteří přišli o práci kvůli uzavření dolu. „Dokonce ani oni se nevzdali, naopak chápali nezbytnost změn lépe než vy,” prohlásila.

„Setkali jsme se s Gretou Thunbergovou, aby uviděla alespoň náhražku dolu. Řekli jsme jí, že se horníci nebojí změn a přeměn, avšak za podmínky, že se s nimi jedná poctivě, vedou se čestná jednání a dosáhne se konkrétního kompromisu. Zdůrazňovali jsme, že doly nevytvářejí uhlíkové emise a že je lze úspěšně vybavit moderními technologiemi, které prospějí životnímu prostředí, aniž bychom přišli o pracovní místa,” vysvětloval odborář.

Většina komentářů na sociální síti ale Hubku zkritizovala. „Děláš ostudu (hornickému) stejnokroji fotkou s posedlým děckem, které by mělo sedět ve škole!” zněl jeden z odsudků. Další kritici ho označili za „zrádce”, který horníkům udělal „ostudu a hanbu”; „plivnout mu do tváře by bylo málo”.

Mluvčí „konkurenčních” hornických odborů Patryk Kosela označil Hubku za „ostudu” a „užitečného idiota”, který se kamarádíčkuje s Gretou zrovna v době, kdy se bojuje o polské hornictví kvůli dovozu uhlí z Ruska a „škodlivé politice” Evropské unie. „Jsou odboráři, kterým záleží na hornících, ale jsou i zrádci jako Jerzy Hubka, kteří kvůli chvilce slávy spáchají sabotáž,” napsal.

Schůzky nelituje

Hubka přesto schůzky nelituje. „Horníci potřebují dialog, a ne drastické kroky. Chtěli jsme Gretě ukázat situaci z druhé stránky. Doly by se neměly bezpodmínečně zavírat, ale lze je přeměnit díky moderním technologiím. Mluvili jsme například o možnosti zplynování uhlí. Greta to vzala s pochopením. Je to aktivistka světového věhlasu, jejíž hlas má svou váhu, a proto jsme jí chtěli vysvětlit naše názory,” řekl deníku Gazeta Wyborcza.

„Vždy jsme hájili doly, demonstrovali za ně. Nařčení, že je chci zlikvidovat, mi křivdí,” dodal.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků