Hlavní obsah
 

Politici EU odsuzují zatčení Navalného. Petříček mluví o sankcích

Český ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček patří mezi ty evropské politiky, kteří jasně odsoudili nedělní zatčení ruského oponenta režimu Alexeje Navalného krátce po příletu do Moskvy. Petříček krok ruských úřadů pokládá za politicky motivovaný akt a na Twitteru uvedl, že bude chtít věc projednat na nejbližším jednání rady ministrů zahraničí EU. K okamžitému propuštění Navalného vyzval předseda Evropské rady Charles Michel.

 
Politici EU odsuzují zatčení Navalného. Petříček mluví o sankcích

„Byl zatčen za své názory, nikoli za to, co je mu formálně kladeno za vinu. Ruský režim tím porušuje mezinárodní smlouvy o lidských právech,” podtrhl Petříček s tím, že na ministerském jednání navrhne diskusi o možných sankcích.

Podle premiéra Andreje Babiše zatčení potvrzuje pocit, že se Rusko vzdaluje od společenství demokratických států. „Budu řešit, co v tomto případě můžeme dělat na úrovni EU,” napsal.

Po reakci na zatčení Navalného volají také Estonsko, Litva a Lotyšsko, napsal na Twitteru litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis. „Evropská unie by měla jednat pružně a pokud (Navalnyj) nebude propuštěn, musíme v odpovědi na tento nehorázný akt zvážit restriktivní opatření,” uvedl také Landsbergis.

Navalného okamžité propuštění žádá také polský premiér Mateusz Morawiecki. Věc podle agentury Reuters označil za pokus o zastrašení demokratické opozice v Rusku. Podle šéfa polské vlády je proto nutná jasná a jednoznačná reakce Evropské unie.

Propuštění opozičního představitele žádá rovněž mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International (AI). „Zadržení Alexeje Navalného je jen další důkaz, že se ho ruské úřady snaží umlčet. Zatčení jen podtrhuje potřebu vyšetřit obvinění, že za jeho otravou stojí lidé, kteří dostali příkazy z nejvyšších státních pozic,” sdělila ředitelka moskevské kanceláře AI.

Ruský opoziční politik Alexej Navalnyj byl zatčen v neděli krátce po svém přistání v Moskvě při průchodu pasovou kontrolou. Od srpna loňského roku se v Berlíně zotavoval z pokusu o otravu jedovatou látkou ze skupiny novičok. Před tím zkolaboval na palubě letounu ze sibiřského Tomsku do Moskvy a úřady později povolily příbuzným jeho transport do Berlína. Podle německé armádní laboratoře byl otráven zakázanou nervově paralytickou látkou ze skupiny novičok. Výsledek analýzy potvrdily i laboratoře ve Francii a ve Švédsku, ke stejnému závěru dospěla také Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Navalnyj z pokusu o otravu obvinil Vladimira Putina a ruskou tajnou službu FSB. Ruské úřady podíl na jeho otrávení odmítají a zpochybňují, že byl vůbec otráven. Evropská unie a Británie kvůli věci uvalily sankce na Putinovy spolupracovníky, Moskva odpověděla vlastními postihy.

O tom, že Navalnému po příletu do vlasti hrozí zatčení, informovala ve čtvrtek Ruská vězeňská služba (FSIN). Služba upřesnila, že Navalnyj se nedostavil v Moskvě na kontrolu v souvislosti s podmíněným trestem za zpronevěru. Agentuře Reuters dříve jeden z právních obhájců známého kritika Kremlu sdělil, že jeho klientovi hrozí po návratu do vlasti až 3,5 roku vězení.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Policie zadržuje Navalného příznivce na moskevském letišti Vnukovo

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků