Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Nejsvobodnější média má Finsko, Česko je šestnácté

Největší svobodě se těší média ve Finsku, Nizozemsku a Norsku. Na druhém konci žebříčku zveřejněného organizací Reportéři bez hranic jsou země jako Sýrie, Turkmenistán, Severní Korea a Eritrea. Podle aktuálního indexu svobody médií si Česká republika mírně pohoršila, klesla z loňského čtrnáctého na šestnácté místo. Hodnotilo se celkem 179 států.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Nejsvobodnější média má Finsko, Česko je šestnácté

Finsko je v čele žebříčku potřetí za sebou a proti minulému roku se nezměnila ani poslední čtveřice. Mezi regiony je na tom celkově nejhůře Blízký východ a severní Afrika, zatímco obecně největší svoboda tisku je v Evropě.

Česká republika klesla za Irsko, které si udrželo patnáctou příčku, a ocitla se před Německem, které si o příčku pohoršilo. Ještě loni byla na 16. místě Jamajka, která nyní postoupila na 13. příčku před Švýcarsko. Slovensko nyní uzavírá první pětadvacítku, což znamená zlepšení o dvě pozice. Maďarsko si po údajných represivních legislativních reformách pohoršilo o 16 míst na 56. příčku.

Větší svoboda než v Británii

Česká republika se umístila lépe než například Velká Británie (29.) či Spojené státy, které si přitom polepšily o 15 příček. Například Itálie je dokonce až na 57. místě a třeba Rusko na 148. Ještě hůř z velmocí skončila například Čína (173.).

Svoboda médií v roce 2013

Foto: Novinky.cz s použitím mapy organizace Reportéři bez hranic

Organizace Reportéři bez hranic při sestavování žebříčku zohledňuje řadu kriterií, od legislativy až po míru násilí vůči novinářům.

Podobu žebříčku tak silně ovlivnil i loňský rekordní počet novinářů zabitých při výkonu své práce. Somálsko proto kleslo o 11 příček na 175. místo před Sýrii, Mexiko se propadlo o další čtyři místa na 153. pozici a Pákistán o osm příček na 159.

Pohřeb somálského novináře Mohameda Ibráhíma Rageha zavražděného v metropoli Mogadišu. Foto z 22. dubna 2013

Foto: Feisal Omar, Reuters

Největší propad byl zaznamenán u násilím zmítaného Mali (o 74 míst na 99.). O 20 příček na 112. klesl Izrael, hlavně kvůli tomu, že terčem jeho vojenských operací jsou i palestinští novináři. Japonsko si pohoršilo o 31 míst na 53. kvůli nedostatečnému informování o záležitostech, které se týkají havárie jaderné elektrárny Fukušima.

Nejvíce si meziročně polepšily africké Malawi (o 71 příček na 75.) a Pobřeží slonoviny (o 63 příček na 96.). Výrazně se posunuly nahoru například Barma (o 18 míst na 151.), která začala s reformami, nebo Afghánistán (o 22 na 128.), kde momentálně není registrován žádný novinář ve vězení.

Mezi "nepřátele svobody tisku" byla nově zařazena například vláda Muslimského bratrstva v Egyptě, ale také syrská islamistická Fronta an-Nusrá, která bojuje proti režimu prezidenta Bašára Asada. Egypt jako země si ale o osm míst polepšil na 158 příčku. Mnohem větší pozitivní skok, o 23 míst, zaznamenala Libye (131.).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků