Hlavní obsah
Džamál Chášukdží na archivním snímku Foto: Reuters

Na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu se našla kyselina

Turecká policie našla v rezidenci saúdskoarabského konzula v Istanbulu stopy po kyselině fluorovodíkové a dalších chemických látkách. S odvoláním na nejmenované zdroje z turecké prokuratury to ve čtvrtek oznámila katarská televize Al-Džazíra. Podle jejího istanbulského zpravodaje mohlo být v těchto látkách rozpuštěno tělo saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího.

Džamál Chášukdží na archivním snímku Foto: Reuters
Na konzulátu Saúdské Arábie v Istanbulu se našla kyselina

Novinář byl zavražděn 2. října, kdy přišel na konzulát na předem ohlášenou schůzku. Jeho tělo se dosud nenašlo.

Podle Al-Džazíry turečtí vyšetřovatelé konzulovu rezidenci prohlédli čtrnáct dní po vraždě. "Podle mého zdroje mohla být kyselina použita ke zničení rozčtvrceného Chášukdžího těla," sdělil zpravodaj katarské televize. Informaci o rozpuštění těla v kyselině už dříve přinesl také list The Washington Post, pro který Chášukdží psal.

Konzul Muhammad Utajbí se do Saúdské Arábie vrátil 16. října, den před prohlídkou rezidence, která trvala osm hodin. Chemikálie se údajně našly ve studni. Původně se totiž předpokládalo, že právě zde by se mohlo tělo novináře nacházet.

Chášukdží, který patřil ke kritikům vlády v Rijádu, na konzulát přišel, aby si vyřídil potvrzení o rozvodu, aby se mohl oženit s tureckou snoubenkou. Z budovy už nevyšel.

Turecko od počátku hovořilo o vraždě, Saúdská Arábie to nejprve popřela a až s velkým zpožděním přiznala, že muž byl uškrcen po příchodu na úřad. Komando, které bylo v budově v té době také, odjelo do Saúdské Arábie. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vznesl obvinění, že pokyn k zavraždění novináře měl přijít z nejvyšších vládních míst Saudské Arábie. Zdůraznil však, že saudského krále z nařízení vraždy neviní.

Podle saúdskoarabských úřadů bylo v souvislosti s vraždou zatčeno v království 18 lidí. Rijád odmítl žádost Turecka o jejich vydání k soudu do Turecka a neodpověděl ani na otázku, kde je tělo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků