Hlavní obsah
Kufr, ve kterém byla nalezena hlava zavražděné dívky. Foto: Sverige Polisen

Mladíka ve Švédsku soudí za brutální vraždu 17leté přítelkyně. Její hlavu měl v kufru

Loni v listopadu otřásla Švédskem brutální vražda teprve 17leté Wilmy Anderssonové. Nyní stojí před soudem její bývalý přítel, 23letý Tishko Ahmed Shabaz, u kterého policie nalezla dívčinu uříznutou hlavu zabalenou v alobalu.

Kufr, ve kterém byla nalezena hlava zavražděné dívky. Foto: Sverige Polisen
Mladíka ve Švédsku soudí za brutální vraždu 17leté přítelkyně. Její hlavu měl v kufru

Shabaz trvá na své nevině, podle svědků však údajně věřil, že je jeho přítelkyně Satan a má za úkol zničit jeho idol, amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Wilma Anderssonová zmizela loni 14. listopadu ve švédské Udevalle. Krátce před svým zmizením se se Shabazem, se kterým žila dva roky, rozešla. Naposledy byla viděna, když si do společného bytu šla pro své věci.

Po třech dnech byla dívka nahlášena jako pohřešovaná. Rozjelo se pátrání, které skončilo po 14 dnech tragickým nálezem. Během domovní prohlídky našli policisté kufr patřící Shabazovi a v něm uříznutou hlavu Wilmy zabalenou v alobalu.

Wilma Anderssonová

Po celém bytě byly dále nalezeny stopy krve, na jednom z velkých kuchyňských nožů pak i DNA zavražděné dívky a Shabazovy otisky. V úterý 26. května začal s mladíkem soud, který má určit jeho vinu. První den přednesla svou verzi událostí obžaloba, ve čtvrtek proces pokračoval úvodní řečí obhajoby a výpovědí svědků.

Tělo dívky se dosud nenašlo

Podle obžaloby se ihned po zmizení Shabaz snažil být policii ku pomoci. Uvedl, že dívka odešla neznámo kam, a vyjádřil přání, aby byla co nejdříve nalezena. Svědci však vypověděli, že se pár často hádal a Shabaz se svou přítelkyni snažil kontrolovat – říkal jí, jak se má oblékat a s kým se stýkat.

Podle deníku Expressen policie podle stopování jeho mobilu vysledovala Shabazův pohyb během několika dnů po vraždě. Pětkrát opustil během pracovní doby místo svého zaměstnání a vypravil se k sobě do bytu. K tomu se ještě minimálně jednou pokusil zaplatit dívčinou kartou. Následná domovní prohlídka pak ukončila pátrání, když byla v cestovním kufru nalezena dívčina hlava.

Vzkazy, které policie nalezla u Shabaze v cele.

Foto: Sverige Polisen

„Podezřelý si z neznámých důvodů ponechal tuto část těla a zbavil se zbytku,“ uvedl policejní náčelník. Zbytek dívčina těla nebyl dosud nalezen. Shabaz podle policie o okolnostech vraždy odmítá vypovídat.

Deník Aftonbladet s odkazem na policejní zdroje uvedl, že Shabaz se přátelům svěřil, že je velkým obdivovatelem amerického prezidenta Donalda Trumpa a svou bývalou přítelkyni považoval za satana, který chce za každou cenu zabránit jeho znovuzvolení. Minulý rok se pokusil do Ameriky vycestovat, protože chtěl Trumpovi pomoci s volební kampaní. Jeho cesta však skončila už na stockholmském letišti, protože neměl v pořádku všechny dokumenty.

Minulý týden, kdy proti němu bylo vzneseno obvinění, byl nalezen v bezvědomí ve své cele. Poté, co byl převezen do nemocnice, našla policie v jeho cele papírky se vzkazy. „Nikdy nevyřešíte Wilminu vraždu,“ stálo na jednom a „Bůh ví, že jsem nevinný. Nejsem vrah. Jsem svobodný muž“, stálo na druhém.

Muži hrozí doživotí, trvá na své nevině

I před soudem Shabaz uvedl, že je nevinný. Tvrdí, že na něj někdo vraždu narafičil. Obhajoba tvrdí, že policie mladíka podezírala ihned z vraždy, aniž by se obtěžovala mu cokoliv vysvětlit, i v době, kdy nebylo jasné, že dívka byla zavražděna. Obhajoba rovněž tvrdí, že krátce po zmizení dívky prohledali dům policejní psi, aniž by zachytli její pach, což měl žalobce zamlčet.

Ve čtvrtek soud pokračuje výpověďmi svědků. Shabazovi, iráckému Kurdovi, který do Švédska přicestoval se svou rodinou v roce 2006 coby devítiletý chlapec a v roce 2014 dostal švédské občanství, hrozí v případě prokázání viny až doživotní trest.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků