Hlavní obsah
Angela Merkelová s jordánským králem Abdullahem II. Foto: Jutrczenka von Bernd, ČTK

Merkelová odmítá anexi, kterou chystá izraelský premiér Netanjahu

Německá kancléřka Angela Merkelová v úterý jasně odmítla plány izraelského premiéra Benjamina Netanjahua na anexi částí okupovaného Západního břehu Jordánu. Netanjahu se k tomu chystá, pokud vyhraje úterní parlamentní volby.

Angela Merkelová s jordánským králem Abdullahem II. Foto: Jutrczenka von Bernd, ČTK
Merkelová odmítá anexi, kterou chystá izraelský premiér Netanjahu

Jordánský král Abdalláh II., s nímž v úterý Merkelová v Berlíně jednala, plány označil za katastrofu ve vztahu k řešení dlouholetého izraelsko-palestinského konfliktu. Na Západním břehu má totiž vzniknout palestinský stát.

Šéfka německé vlády zdůraznila, že Berlín nadále podporuje dvoustátní řešení. "Jakákoliv anexe takovému procesu vždy škodí, nepomáhá mu, a proto s takovou politikou nesouhlasíme," zdůraznila.

Německé ministerstvo zahraničí už minulý týden uvedlo, že pokud by izraelská vláda plánovaný krok skutečně provedla, „představovalo by to závažné porušení mezinárodního práva“.

Jordánský král poznamenal, že Netanjahuovo vyjádření, kterým je velmi znepokojen, bude mít přímý dopad na vztahy Izraele s Jordánskem i s Egyptem.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Oblast je v současnosti domovem zhruba 600 000 izraelských Židů. Palestina na slova izraelského premiéra reagovala oznámením, že takový plán považuje za válečný zločin.

Merkelová se krátce vyjádřila i k situaci v Saúdské Arábii po sobotních útocích na její ropná zařízení. Chce počkat na další informace, než se vyjádří k tomu, kdo za útoky stojí. Podle Washingtonu je to Teherán. Ani aktuální vývoj podle Merkelové není důvodem, aby Německo do Saúdské Arábie znovu začalo vyvážet zbraně a vojenskou techniku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků