Hlavní obsah
Lídr Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland Foto: Wolfgang Rattay, Reuters

Lídr Alternativy pro Německo do budoucna nevylučuje vládní koalici s CDU

Spolupředseda protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland si ve střednědobém horizontu a za určitých okolností dokáže představit vládní koalici s Křesťanskodemokratickou unií (CDU). Strana, v jejímž čele nyní stojí kancléřka Angela Merkelová, ale musí být znovu konzervativní, zdůraznil Gauland v rozhovoru, který v pondělí otiskne deník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Lídr Alternativy pro Německo (AfD) Alexander Gauland Foto: Wolfgang Rattay, Reuters
Lídr Alternativy pro Německo do budoucna nevylučuje vládní koalici s CDU

Z CDU se předtím ozval vstřícný hlas vůči AfD z úst nového předsedy frakce křesťanských demokratů v saském zemském sněmu Christiana Hartmanna. Ten nevyloučil koalici s AfD po zemských volbách v Sasku v příštím roce.

Právě v Sasku se přitom musí CDU podle aktuálních průzkumů obávat, že pokračování nynější koalice se sociálními demokraty (SPD) nebude možné. AfD je přitom v této východoněmecké spolkové zemi obzvlášť silná. Ve volbách do Spolkového sněmu tam dokonce těsně předstihla CDU.

„Nevěřím, že AfD může ve volbách získat 50 procent. Proto potřebujeme koaličního partnera,” řekl 77letý politik, který byl téměř 40 let členem CDU. Se Zelenými, krajně levicovou Levicí a sociální demokracií (SPD) podle něj koalice není možná a vůči spolupráci s liberální FDP je skeptický. „Proto nám jako partner zůstává jen CDU, která se vydá rozumným směrem,” prohlásil Gauland.

Kancléřka Merkelová a další čelní politici CDU a sesterské bavorské CSU spolupráci s AfD zatím striktně odmítají. Gauland, který je zároveň předsedou frakce své strany ve Spolkovém sněmu, zase vždy varoval před brzkým podílem AfD na vládě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků