Hlavní obsah
Po svržení režimu Muammara Kaddáfího se Libye propadla do chaosu. Foto: Esam Omran Al-fetori, Reuters

Libyjský parlament odmítl vznik vlády národní jednoty s islamisty

Mezinárodně uznaný libyjský parlament odmítl v pondělí návrh Organizace spojených národů na vytvoření vlády národní jednoty, který měl přinést severoafrické zemi mír a stabilitu, uvedla agentura Reuters. Na počátku října přitom zvláštní zmocněnec OSN pro Libyi Bernardino León oznámil, že se znepřátelené skupiny dohodly.

Po svržení režimu Muammara Kaddáfího se Libye propadla do chaosu. Foto: Esam Omran Al-fetori, Reuters
Libyjský parlament odmítl vznik vlády národní jednoty s islamisty

Mluvčí mezinárodně uznaného parlamentu se sídlem v Tobrúku na východě země uvedl, že zákonodárci odmítli schválit dohodu vyjednanou za zprostředkování OSN. Důvodem byla prý neochota mezinárodní organizace vyškrtnout z dokumentu dodatky, které do něj údajně bez svolení mezinárodně uznaných libyjských úřadů doplnila islamistická vláda z Tripolisu.

Parlament nicméně uvedl, že se chce i nadále účastnit mírových jednání zprostředkovaných OSN.

Na počátku října oznámila OSN po dlouhých rozhovorech vyjednání dohody o vzniku vlády národní jednoty pod vedením Fajíze Sarradže, která měla být prvním krokem na cestě k ukončení bojů a zajištění celistvosti Libye, která se propadla do chaosu po svržení režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího v roce 2011.

Milice, které proti němu bojovaly, odmítly složit zbraně a země se rozpadla na několik částí. Mezinárodně uznávaná libyjská vláda kontroluje území na východě země, islamisté ovládají Tripolis. Mocenské vakuum umožnilo mimo jiné i posílení pozic radikálů. Část z nich se přihlásila k organizaci Islámský stát (IS), která ovládá rozsáhlé oblasti v Iráku a v Sýrii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků