Hlavní obsah
Tomáš Oršulák, ředitel gymnázia, zahájil první akci věnovanou oslavě 210. výročí gymnaziálního vzdělávání v Kadani. Foto: Václav Vlasák

Let č. 93 zřítili 11. září sami únosci

Čtvrté letadlo unesené teroristy 11. září 2001, let United Airlines číslo 93, nenarazilo do Bílého domu kvůli tomu, že ho na pole poblíž Shanksville v západní Pensylvánii namířili sami únosci. Vyplývá to ze zprávy vyšetřovacích výborů Kongresu USA o 858 stranách přednesené před poslanci šéfem Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Robertem Muellerem.

Tomáš Oršulák, ředitel gymnázia, zahájil první akci věnovanou oslavě 210. výročí gymnaziálního vzdělávání v Kadani. Foto: Václav Vlasák
Let č. 93 zřítili 11. září sami únosci

Až dosud se mělo za to, že Boeing 757 se zřítil, když se cestující pokusili přemoci skupinu čtyř teroristů.

Mluvčí FBI Susan Whitsonová v rámci novinek o tragickém letu přesto zdůraznila, že se tím svědectví o statečném postoji pasažérů nesnižují: "Jejich vzpoura ovlivnila rozhodnutí teroristů nechat letadlo zřítit, když ho předtím zřejmě chtěli navést na Bílý dům."

Zemřeli všichni ...

Věta Let´s roll (Jdeme na ně), kterou Todd Beamer zavelel ke zteči proti arabským únoscům, se dokonce stala motem amerického tažení proti terorismu.

Z analýz zvukových záznamů vyplývá, že jeden z únosců, pravděpodobně Libanonec Zijád Džarráh, který přišel do USA v roce 1996 ze SRN a v Hamburku studoval letecké konstruktérství, pak v palubní kabině roztříštil stroj o zem.

Při pádu zemřelo 33 cestujících, sedm členů posádky a všichni čtyři únosci.

Cestující se snažili stroj zvednout

Loni 18. dubna přehrála FBI asi sedmdesáti příbuzným cestujících a členů posádky záznamy. Pozůstalí se shodují, že slyšeli tříštění skla, což považují za důkaz toho, že pasažéři se již drali do pilotní kabiny. "Do kokpitu, do kokpitu," ozývalo se na dosud neodtajněných záznamech, tak jak je slyšela Deena Burnettová, jejíž manžel byl v osudových chvílích na palubě.

JAK SE ODVÍJELY KLÍČOVÉ MINUTY:

* 8.42: let 93 startoval jako poslední ze čtyř unesených v 8.42 v Newarku ve státě New Jersey.

* 8.45: první letadlo narazilo do Severní věže newyorského Světového obchodního centra (WTC).

* 9.00: United Airlines varuje všechna letadla před možným únosem. 93 opovídá: Rozumím.

* 9.03: druhé letadlo se roztříštilo o Jižní věž WTC.

* 9.28: cestující Jeremy Glick se dozvěděl mobilem od své ženy o událostech v New Yorku.

* 9.28: únosci se zmocnili letu 93.

* 9.35: boeing mění kurs letu ze San Franciska na Washington.

* 9.39: Džarráh oznamuje, že je novým kapitánem a na palubě je bomba.

* 9.57: Cestující se pokusili proniknout do kabiny, když dveře chtěli vyrazit servírovacím vozíkem.

* 9.59: Beamer velí: Jdeme na ně. Letadlo pak přestalo být ovládané a v 10.06 se zřítilo.

Kaliforňanka Alice Hoglandová, která ztratila v letu 93 syna, vylíčila, jak slyšela z kokpitu výkřiky "Ne!", což prý měla být reakce únosců, když cestující pronikli do kabiny. Poslední sotva slyšitelná slova v angličtině pak měla být "Pull it up", neboli "Zvedni to", což by naznačovalo snahu pasažérů ještě vybrat pád letadla k zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků