Hlavní obsah
Marine Le Penová Foto: Robert Pratta, Reuters

Le Penovou kvůli fotkám Islámského státu vyšetřuje policie

Šéfku francouzské krajně pravicové parlamentní strany Národní fronta (FN) Marine Le Penovou vyšetřuje policie. Nařídila to místní justice poté, co politička ve středu šířila na Twitteru drsné snímky uřezávání hlav a dalšího krutého násilí spáchaného radikální organizací Islámský stát (IS). Ve čtvrtek o tom informovala francouzská média.

Marine Le Penová Foto: Robert Pratta, Reuters
Le Penovou kvůli fotkám Islámského státu vyšetřuje policie

„Tyto fotografie patří k propagandě Islámského státu, a proto jsou podlostí, ohavností a skutečnou urážkou všech obětí terorismu," vysvětlil podle webu týdeníku Le Nouvel Observateur postup prokuratury a policie ministr vnitra Bernard Cazeneuve.

Počínání Le Penové předtím odsoudil i premiér Manuel Valls. Obvinil ji, že šířením fotografií o zvěrstvech Islámského státu „podněcuje vášně ve veřejné diskusi“ ve Francii, kde žije na šest miliónů muslimů a kde se proti nim stupňuje násilí. Podle něj jde také o morální chybu Le Penové a její neúctu k obětem džihádistů.

Rodiče byli šokováni

Mezi zveřejněnými snímky na síti byl i záběr těla amerického novináře Jamese Foleyho, kterému v srpnu 2014 džihádisté uřízli hlavu. Rodiče novináře vydali prohlášení, v němž vyjadřují šok nad tím, že Le Penová využívá tragédie jejich syna k politickým účelům.

Le Penová, jejíž protipřistěhovalecká FN se stala jednou ze tří nejsilnějších stran v zemi, ale kritiku odmítá. „Ministr Cazeneuve mi přijde nasadit pouta? Jako obvykle se raději odsuzují ti, kteří to odsuzují, než ti, kteří to páchají," prohlásila ve středu večer v rozhlasové stanici Europe 1.

Aféra začala ve středu dopoledne, kdy Le Penovou popudilo tvrzení jednoho novináře, který podle ní při rozhlasovém rozhovoru přirovnal její stranu k IS. V reakci na to začala tweetovat otřesné záběry o krutosti Islámského státu. „IS, to je tohle!" připsala ke snímkům politička.

Web politického týdeníku Le Point připomněl, že Národní frontu již popudila podobná vyjádření v nedávných regionálních volbách. Jeden kandidát hlavní pravicové opoziční strany Republikáni podle listu v kampani mezi volebními koly prohlásil, že „volit FN je jako volit IS". Stalo se tak poté, co přesvědčivé vítězství FN nad tradičními demokratickými stranami v prvním volebním kole vyvolalo v zemi šok a vedlo k mobilizaci ostatních stran a jejich voličů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků