Hlavní obsah

Kvůli mrazům má Evropa problémy s elektřinou

Už několik desítek osob zabily mrazy, které několik týdnů sužují Evropu. Životu nebezpečné se ukázaly i padající rampouchy, které jen v Chorvatsku zranily během pondělí 35 lidí. Maďarsko muselo snížit spotřebu elektřiny, protože silné mrazy způsobily poruchy v elektrárnách.

Kvůli mrazům má Evropa problémy s elektřinou

V jihochorvatském městě Otočac naměřili teplotní rekord mínus 30 stupňů Celsia. Vydatné sněžení a mrazy přitom narušily už v neděli večer dodávky elektřiny, zejména ve středním a jižním Chorvatsku. Ještě v pondělí tu byly desítky tisíc bytů bez proudu.

Mráz na Slovensku zkosil bezdomovce

Chladné počasí v Bratislavě zabilo sedm lidí, především bezdomovce, kteří požili před smrtí nebezpečnou dávku alkoholu. Nepříznivé počasí způsobuje problémy také obyvatelům romských osad, kde většinou není zavedeno plynové topení. Romové jsou tak často odkázáni pouze na dříví z okolních lesů. Ve Vysokých a Západních Tatrách trvá navíc už několik dnů zvýšené lavinové nebezpečí, které dosahuje třetího stupně pětidílné mezinárodní stupnice.

Maďarsko má málo elektřiny

Maďarsko bylo nuceno v pondělí ráno přechodně omezit spotřebu elektrické energie. Rekordní mrazy totiž způsobily poruchy v elektrárnách a elektřinu se nepodařilo zajistit ani z dovozu. Od šesté do osmé hodiny ranní omezil regulační úřad spotřebu asi o 400 megawattů, což pocítily především průmyslové podniky, ale také část domácností.

Na některých místech země naměřili v noci rekordních 30 stupňů pod nulou, v důsledku čehož v elektrárnách zhoustl topný olej a některé stroje se zastavily. Podle směrnice ministerstva hospodářství je v případě nouze možné zavést kvóty na přerozdělení elektřiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků