Hlavní obsah
Italský ministr vnitra Marco Minniti (vpravo) s předsedou rady lybijské vlády národní jednoty (archivní snímek) Foto: Remo Casilli, Reuters

Italský ministr vnitra přibrzdil uprchlíky. Stoupá v oblibě

Příliv migrantů na jihoitalské břehy slábne, Itálie pociťuje úlevu a ministr vnitra Marco Minniti (60), ačkoli je ve funkci teprve devět měsíců, se stal s výjimkou části levice nejpopulárnějším politikem.

Italský ministr vnitra Marco Minniti (vpravo) s předsedou rady lybijské vlády národní jednoty (archivní snímek) Foto: Remo Casilli, Reuters
Italský ministr vnitra přibrzdil uprchlíky. Stoupá v oblibě

Ministr nejenže přinutil většinu nevládních organizací přijmout kodex ministerstva při záchraně uprchlíků, ale především získal spolupráci několika desítek nejdůležitějších libyjských klanů, které kontrolují situaci v zemi.

Italským zpravodajským službám se podařilo získat ke spolupráci i Ahmada Habásího, hlavního šéfa gangů pašeráků lidí.

„Před několika lety pracoval jako nádeník, nevzal by sis od něj ani zlámanou grešli,“ popsal o Habásím italskému novináři Lorenzovi Cremonesimu nejmenovaný obyvatel libyjské Sabráty.

Habásího vzestup začal při pádu libyjského diktátora Muammara Kaddáfího. Se skupinou kumpánů přepadl jednoho místního obchodníka a ukradl mu 154 tisíc eur (3,9 miliónu korun). „Vybudoval si vlastní ozbrojenou brigádu a pochopil, že největším byznysem se stane doprava uprchlíků na Sicílii,“ říká Husajn Dhvádí, starosta Sabráty.

Výrazný pokles přílivů migrantů
V srpnu příliv uprchlíků do Itálie poklesl o 81 procent
Připlulo jich pouze něco přes 3900
Loni toto číslo činilo 23 500
První zářijové údaje trend potvrzují

Během několika let Habásí získal kontrolu nad 80 procenty tohoto obchodu s lidmi.

„Itálie pochopila, že vystoupit proti ozbrojeným brigádám Habásího by znamenalo obrovské krveprolití. A její tajné služby se zachovaly pragmaticky – navrhly, aby milice byly integrovány do bezpečnostních sil. A tak ti, kteří předtím organizovali převoz, mu v něm nyní zabraňují,” dodává Dhvádí.

Řím popřel pět miliónů eur pro ozbrojence

Minniti v italském parlamentu připustil, že situace uprchlíků v Libyi zůstává jeho noční můrou.

„Proto jsme uvolnili okamžitě několik miliónů eur na ulehčení této situace, například jsme pomohli nemocnici v Sabrátě. Kategoricky ale popírám tvrzení, že by Itálie ozbrojencům zaplatila, někdo dokonce hovoří o pěti miliónech eur (130 miliónů korun), aby přestali převážet migranty. Chtěl bych, aby se o migranty v libyjských táborech staraly nevládní organizace,“ říká.

„Všichni hovoří o obřích sumách, avšak sem nedorazil ani cent,“ poznamenává Ibrahim al-Madžúb, který se svou ozbrojenou milicí spravuje tábor pro 700 uprchlíků.

Nikdo zatím pořádně neví, kde peníze posílané z Evropy končí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků