Hlavní obsah
Migrant, který byl zachráněn ve Středozemním moři nedaleko libyjských vod. Foto: Stefano Rellandini, Reuters

Italové nasadí u Libye proti pašerákům migrantů armádu

Italský parlament ve středu schválil vládní návrh na vyslání armádních plavidel do libyjských vod. Italští vojáci mají podpořit libyjskou pobřežní stráž v boji proti převaděčům migrantů. Lidskoprávní organizace Human Rights Watch na to reagovala prohlášením, že není žádoucí, aby byli migranti v Libyi zadržováni.

Migrant, který byl zachráněn ve Středozemním moři nedaleko libyjských vod. Foto: Stefano Rellandini, Reuters
Italové nasadí u Libye proti pašerákům migrantů armádu

Italské už ministerstvo obrany informovalo, že loď Comandante Borsini po obdržení souhlasu vplula do libyjských teritoriálních vod a míří k přístavu v hlavním městě Tripolisu.

Vyslání zásobovací lodi a hlídkového plavidla schválili minulý týden zástupci vlády po žádosti Tripolisu. Italská ministryně obrany Roberta Pinottiová v úterý ujistila, že nejde o žádný zásah do svrchovanosti Libye. Italští vojáci podle ní budou moci použít sílu pouze v případě, že budou sami napadeni.

Pinottiová a ministr zahraničí Angelino Alfano dříve uvedli, že italská mise se rodí „v atmosféře naprosté důvěry“ a že „všechny aktivity se budou odvíjet od požadavků místních úřadů“. Jaké tyto požadavky jsou, to má v Tripolisu zjišťovat speciální italský vyslanec.

Návrh na vyslání italské armády k libyjským břehům v poslanecké sněmovně podpořilo 328 poslanců, 113 bylo proti a 22 se zdrželo, informovala agentura Ansa. Senát později hlasoval v poměru 191 pro a 47 proti návrhu.

Většina migrantů připlouvá z Libye

Většina z více než 93 tisíc migrantů, kteří zatím letos připluli k italským břehům, započala svou plavbu přes Středozemní moře v Libyi. Ta se zatím nevzpamatovala z chaosu vyvolaného svržením Muammara Kaddáfího v roce 2011 a pašeráci lidí toho ve velkém využívají.

Zachránění běženci čekají na vylodění v italském přístavu.

Foto: Cesare Abbate, ČTK/AP

V pondělí se italská vláda nedohodla s nevládními organizacemi o přítomnosti policistů na jejich lodích. Většina neziskových organizací, které u libyjských břehů z přeplněných člunů pašeráků loví migranty a dopravují je k italským břehům, úmluvu odmítla podepsat. Údajně kvůli tomu, aby se migranti necítili být kriminalizováni. [celá zpráva].

Letos už ve Středozemním moři utonulo okolo 2400 lidí. Od začátku roku do konce května připlulo k italským břehům na 55 tisíc migrantů. To je o 34 procent víc než za stejnou dobu loňského roku, oznámilo v pondělí italské ministerstvo vnitra.

Nenechávejte je v Libyi

Lidskoprávní organizace Human Rights Watch (HRW) vyslání italské armády do libyjských vod kritizovala. Její ředitelka pro Evropu a střední Asii Judith Sunderlandová uvedla, že není žádoucí, aby migranti v Libyi zůstávali.

„Nasazení italského námořnictva může vést ke svévolnému věznění lidí v nelidských podmínkách. Libyjské síly jsou známy tím, že vystavují vězněné lidi nebezpečí mučení, sexuálního násilí a nucené práce,“ prohlásila Sunderlandová podle webu HRW.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků