Hlavní obsah
Sádrová kopie Rudolfovské madony. Foto: PRÁVO - Vladimír Vácha

Husajn obvinil inspektory OSN ze špionáže

Irácký prezident Saddám Husajn v pondělí obvinil zbrojní inspektory OSN, že provádějí ryze zpravodajskou činnost. Inspektoři podle jeho slov dalece překračují jejich mandát. V prohlášení k národu také ujistil, že Irák je připraven na možný úder ze strany USA a předpověděl vítězství své země v případě vojenského konfliktu.

Sádrová kopie Rudolfovské madony. Foto: PRÁVO - Vladimír Vácha
Husajn obvinil inspektory OSN ze špionáže

"Místo pátrání po takzvaných zbraních hromadného ničení, aby odhalili lži lháře.... se inspekční týmy zajímají o sestavování seznamů iráckých vědců, pokládají dělníkům dvojznačné otázky a shromažďují informace o vojenských základnách a legitimní vojenské výrobě," prohlásil Husajn. Hrozby amerického prezidenta George W. Bushe označil za "syčení hadů a štěkot psů". Irácký prezident apeloval na "hrdinné muže a ženy" v irácké armádě a vyjádřil přesvědčení, že jsou schopni vyhrát jakoukoli válku. Na jihu Bagdádu podle zdejšího deníku Al-Iraq dochází k výcviku mužů připravujících se na obranu hlavního města. Krátká novinová zpráva však neupřesňuje počet lidí, nepřinesla ani podrobné fotografie z místa.

Termín předání inspekční zprávy se blíží

Inspektoři OSN mají zjistit, zda Bagdád vlastní zbraně hromadného ničení. V průběhu neděle navštívili podle sdělení iráckého ministerstva zahraničí zatím rekordních 16 objektů. Podle prohlášení bylo v neděli v terénu 98 expertů z Monitorovací, ověřovací a inspekční komise OSN (UNMOVIC) a z Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Zvýšená aktivita inspektorů má souvislost s blížícím se datem 27. ledna, kdy má být Radě bezpečnosti OSN předložena zpráva o prvních dvou měsících činnosti inspektorů. Zbrojní inspekce byly obnoveny 27. listopadu loňského roku. Inspektoři se tak do Iráku mohli vrátit po čtyřletém přerušení činnosti. Bagdád opakovaně tvrdí, že svůj jaderný program již ukončil a zbraně hromadného ničení nevlastní. Husajn prohlašuje, že USA na jeho zemi stejně zaútočí, neboť chtějí převzít kontrolu nad iráckými ropnými zdroji.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků