Hlavní obsah
Malá Hluboká před 5 lety Foto: Vratislav Konečný

Hurikán Ivan se žene na Jamajku, vyžádal si už 23 obětí

Úřady na Jamajce ve čtvrtek vyzvaly půl milionu lidí z pobřežních oblastí, aby opustili své domovy. Na karibský ostrov se žene zuřivý hurikán Ivan doprovázený větrnou smrští o rychlosti 240 kilometrů za hodinu. Podle agentury Reuters si už v karibské oblasti vyžádal nejméně 23 obětí.

Malá Hluboká před 5 lety Foto: Vratislav Konečný
Hurikán Ivan se žene na Jamajku, vyžádal si už 23 obětí

Podle jamajských úřadů se mnozí lidé odmítají evakuovat z obavy před rabováním jejich domovů. Lidé opevňují své domy a hromadí zásoby. Ivan na své cestě Karibikem zabil nejméně 23 lidí, z toho 13 na zdevastovaném ostrově Grenada. Na hurikán se ale připravují rovněž obyvatelé a turisté v americkém státě Florida, v Haiti, Dominikánské republice, na Kubě a Kajmanských ostrovech.

V Dominikánské republice zabil hurikán poblíž metropole Santo Domingo jednoho muže a tři děti, kteří byli smeteni mohutnými vlnami při rybaření z pobřežních skalisek. Intenzita hurikánu klesla z pátého na čtvrtý stupeň, ale podle předpovědí by dnes mohl opět zesílit před vpádem na Jamajku. Jedna oběť je hlášena z ostrovního státu Trinidad a Tobago, čtyři lidé zahynuli ve Venezuele, jedna Kanaďanka na ostrově Barbados, kde bylo zničeno asi 220 domů.

Na osrově Grenada pomáhají vojáci

V grenadské metropoli Saint George's živel ničil jeden dům po druhém, strhával plechové střechy a vyvracel stromy, lidé jsou bez dodávek elektřiny a pitné vody, nefunguje telefonní spojení. Do Grenady přispěchali vojáci z okolních států a Velké Británie, aby pomohli zvládnout chaos. Místní policie se neobešla bez použití slzného plynu.

Poškozen byl i dům grenadského premiéra Keitha Mitchella. Podle něj hurikán zničil úrodu muškátů i kamenný žalář ze 17. století, což vězňům umožnilo uprchnout. Někteří z nich si odpykávali trest za účast na převratu z roku 1983.

Castro vyzvol občany aby se připravili

Jamajský premiér P.J. Patterson vyzval obyvatele pobřežních oblastí k opuštění domovů, které má před pleniteli ochránit policie a armáda. Některé čerpací stanice v hlavním městě se ocitly bez paliva, před obchody s potravinami se tvořily fronty, školy byly zavřeny. Stovky turistů zaplavily jamajská letiště s vidinou odletu. Hurikán by měl na ostrov dorazit odpoledne místního času.

Kubánský prezident Fidel Castro vyzval občany, aby byli na řádění hurikánu připraveni. "Ať hurikán způsobí cokoli, všichni budeme spolupracovat na obnově," velel kubánský vůdce z televizní obrazovky. Ivan je nejničivějším hurikánem, který karibské ostrovy zasáhl za posledních deset let.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků