Hlavní obsah

Hongkongská policie slzným plynem rozehnala dav v maskách

Hongkongská policie ve čtvrtek slzným plynem rozehnala dav v zábavní čtvrti Lan Kwai Fong, kde se mezi lidi slavící Halloween vmísili demonstranti. Bezpečnostní složky stejným způsobem zakročily i proti demonstrantům, kteří na poloostrově Kowloon vyjadřovali nesouhlas se současnou správou města a policejní brutalitou, píše agentura Reuters.

Hongkongská policie slzným plynem rozehnala dav v maskách

Stovky lidí v černém oblečení a s obličeji zakrytými maskami se dnes sešly na jedné z hlavních tříd hustě obydlené čtvrti Mong Kok. Někteří z nich na policii mířili lasery, další stavěli barikády z odpadkových košů, laviček a dalšího pouličního vybavení.

"Protestující jsme několikrát marně varovali, policie proto zasáhla slzným plynem," uvedly bezpečnostní složky v prohlášení.

Hongkongští aktivisté na dnešek zároveň naplánovali pochod z nákupní čtvrti Causeway Bay do zábavní čtvrti proslulé množstvím barů a rušným nočním životem. Policie pochod zakázala a na místo vyslala své jednotky, samotnou krátkou uličku Lan Kwai Fong uzavřela, což rozčílilo jak demonstranty, tak účastníky halloweenských večírků.

"Přestaňte blokovat ulici," ozývalo se z davu. "Chceme pít. Proč se pro jednou nemůžeme taky bavit?" volali další.

Policie vyzvala maskovaný dav, ve kterém podle agentury Reuters nešlo rozlišit mezi protestujícími a oslavujícími v halloweenských maskách, aby se rozešel. Po varování zakročila s použitím slzného plynu.

Demonstranti se vmísili mezi lidi slavící halloween.

Foto: Kin Cheung, ČTK/AP

Hongkong se už čtyři měsíce zmítá v nepokojích a masivních a často násilných protestech. Jejich spouštěčem byl návrh zákona, který by umožnil vydávat osoby podezřelé z trestné činnosti ke stíhání do pevninské Číny. Zákon už vláda Hongkongu slíbila stáhnout, protestní akce ale pokračují a jejich účastníci požadují obecnější demokratické reformy.

Správkyně velkoměsta Carrie Lamová také na začátku října na základě výjimečných pravomocí pocházejících ještě z koloniální éry zakázala zakrývání tváře.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků