Hlavní obsah

Hledaný Mladić se prý chce vzdát haagskému tribunálu

Bývalý velitel bosenskosrbské armády generál Ratko Mladić prý zvažuje, že se vzdá Mezinárodnímu trestnímu tribunálu pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Mladić je prý nemocný.

Hledaný Mladić se prý chce vzdát haagskému tribunálu

Nizozemská agentura APN původně informovala o tom, že tribunál v Haagu vyjednává se srbskými úřady o vydání třiašedesátiletého Mladiće s odkazem na šéfa nizozemské diplomacie Bernarda Bota.

"Ministr Bot slyšel od srbských úřadů, že Mladić je údajně nemocný. Srbské úřady neví, kde je, ale mají informace o tom, že Mladić se svým okolím mluví o svém případném předání do Haagu kvůli nemoci," vysvětlila mluvčí ministerstva Hannah Tijmesová.

Soudkyně Carla del Ponteová řekl, že srbské úřady Mladiće už téměř chytli.

Osm tisíc mrtvých v Srebrenici

Bývalý vůdce bosenských Srbů má jít před tribunál kvůli obviněním z masakru téměř osmi tisíc muslimů ve městě Srebrenica v roce 1995.

Prohlášení šéfa nizozemské diplomacie o vyjednávání tribunálu se srbskými úřady přišlo ve chvíli, kdy se v bělehradských médiích množí informace o údajném brzkém zadržení Mladiće. Společně s Radovanem Karadžičem na něj byl vydán zatykač. Oba se skrývají.

Chorvatsko tím, že hlavní představitele války v Jugoslávii nevydá, pokud bude mít informace o tom, kde se pohybují, riskuje, že s ním EU přeruší rozhovory o vstupu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků