Hlavní obsah
Slovenský premiér Robert Fico Foto: Sebastien Pirlet , Reuters

Fico chce Slováky ochránit před vysokými cenami potravin

Vláda premiéra Roberta Fica chce Slováky chránit před vysokými cenami potravin pomocí takzvané potravinové kobry. „Ve dvou specializovaných týmech budou auditoři, účetní a právníci, kteří ještě donedávna pracovali pro velké obchodní řetězce a dokonale znají mechanismy a prostředí obchodu s potravinami,“ cituje deník Pravda náměstka ministra zemědělství Štefana Adama.

Slovenský premiér Robert Fico Foto: Sebastien Pirlet , Reuters
Fico chce Slováky ochránit před vysokými cenami potravin

Náměstek zdůraznil, že tito lidé jsou dobře placeni a poskytnou informace, které povedou ke zpřehlednění trhu a prodeji potravin za spravedlivou cenu. Vláda chce ovlivnit situaci na trhu s potravinami také podporou produkce slovenských potravin. Slovenští pěstitelé zeleniny a ovoce proto dostanou prostředky z Programu rozvoje venkova. „Chtěli bychom zvýšit zastoupení čerstvých slovenských produktů na pultech obchodů, místo dovážené zeleniny a ovoce,“ dodal Adam.

Fico po posledním letošním jednání slovenské vlády řekl, že v situaci, kdy ekonomika EU táhne otevřenou slovenskou ekonomiku ke dnu, je potřeba vytvářet prostor lidem k přežití. „Pokud nejsme schopni zvyšovat platy a sociální pomoc, pak jim musíme snižovat výdaje, které mají na život,“ uvedl Fico.

Ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek přiznal, že v případě cen potravin nepřichází v úvahu cenový diktát státu. Ceny potravin však bude analyzovat Cenová rada. „Chceme získat obraz o tom, jakými maržemi se účastníci potravinového řetězce - zemědělci, potravináři a obchodníci - podílejí na profitu z výroby a prodeje potravin. Cenová rada získané údaje představí veřejnosti,“ zdůraznil Jahnátek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků