Hlavní obsah
Žižkovanka Foto: Petr Král

Vrtochy počasí nepříjemně komplikují životy obyvatelům řady evropských zemí. Sněhová kalamita postihla v noci na neděli vedle Londýna i Paříž, kde muselo být uzavřeno letiště, v Rakousku se kvůli náledí hroutí silniční doprava a Německo stále s úzkostí sleduje vzedmuté hladiny řek hrozících povodněmi.

Žižkovanka Foto: Petr Král
Doprava v Evropě kolabuje kvůli počasí

Asi 15 tisíc motoristů se v noci na neděli ocitlo vinou sněhové kalamity v dopravní zácpě na dálnici A10 asi 50 kilometrů jižně od Paříže. Stovky cestujících stále ještě čekají na letišti Roissy-Charles-de-Gaulle ležícím severně od metropole, kde byly v sobotu zrušeny všechny lety a kde se neví, zda v neděli nějaké letadlo poletí. Zasažena je celá oblast Paříže.

Sněhové nadělení s prudkými poryvy větru přivodila dopravní kolaps zrovna v době, kdy se tisíce rodin s dětmi vracejí z vánočních prázdnin a oslav nového roku.

V Británii pod vodou 500 domů

Temže v noci na neděli vyplavila jednu obec v Buckinghamském hrabství západně od Londýna. Potvrdila tak varování úřadů, které oznámily, že Anglie je prozatím z největšího nebezpečí záplav venku, ale přesto ponechaly v platnosti povodňové varování pro více než 60 míst.

Vedle vody dělá Británii starosti souběžné ochlazení, které sice zmírňuje nebezpečí záplav, ale způsobuje problémy v dopravě. O víkendu jde především o dopravní nehody Angličanů nezvyklých řídit v námraze, ale v pracovních dnech by se mohly přidat potíže v železniční dopravě.

Podle Agentury pro životní prostředí bylo v Británii zaplaveno 500 domů, z čehož asi stovka během víkendu. Británie se obávala nejhorších povodní od roku 2000. Nakonec však břehy řek většinou vydržely, částečně díky 70 kilometrům nových mobilních protipovodňových zábran. Přesto pojišťovny začaly znovu hovořit o tom, že v zátopových oblastech zvýší pojistné.

Jedovatě chladný severák svírá nyní celou Británii. Podle meteorologů má mráz trvat minimálně do poloviny příštího týdne. Na kopcích v Anglii se objevila nebývalá podívaná sníh. V sobotu napadl i v Londýně, ale v hlavním městě nevydržel ani do poledne.

Přes Brenner jen s řetězy

Návrat zimy v podobě sněžení a mrazu postihl v neděli silniční dopravu v celém Rakousku. Náledí, ujetý sníh a sněhové jazyky vytvářely na řadě míst překážky v provozu na silnicích i dálnicích. Na zimní podmínky doplatil polský autobus s turisty, který havaroval poblíž Jetzelsdorfu krátce poté, co na rakouské území přejel z Moravy. Podle autoklubu ÖAMTC dostalo vozidlo smyk a převrátilo se do příkopu, nikdo však nebyl zraněn. Autobus ale nemohl v cestě pokračovat a polští turisté byli provizorně ubytováni v Hollabrunu. Silnice B303 od Znojma na Vídeň však byla kvůli nehodě po řadu hodin uzavřena a příjezd k hraničnímu přechodu Kleinhaugsdorf-Hatě byl možný jen dlouhou objížďkou.

V dalších částech Rakouska sněžení postihlo dopravu nejvíce na dálnici A13 přes Brennerský průsmyk, kde se na vozovce v obou směrech vytvořila zledovatělá vrstva uježděného sněhu. Průjezd byl poté možný pouze se řetězy, a i tak jen obtížně. Sníh ztížil dopravu i v dalších horských polohách, například na silnici B197 přes Arlberg, B198 údolím Lechu a B99 v radstadtských Taurách a přes Katschberg.

V Německu další oběť

V řadě povodní ohrožených míst v Německu v neděli ráno hladina řek poklesla. Napjatá situace však zůstává na severu Duryňska, v částech Bavorska, Saska, Saska-Anhaltska a v bádensko- württemberském Wertheimu. V tomto vinařském městě je v neděli očekávána stoletá voda. Povodňová vlna Mohanu by měla podle odhadu krizového střediska dosáhnout ve Wertheimu úrovně 6,5 metru, což je nejvíce od roku 1920. Historický střed města je přitom zaplaven již nyní.

Nynější povodně v Německu si dnes vyžádaly další oběť. V hornofalckém Kallmünzu se jí stala 75letá roznašečka novin, která utonula ve vzedmutých vodách Naaby.

Na saském úseku Labe vyhlásily úřady v sobotu večer třetí stupeň ohrožení, platný zejména pro Drážďany a Schönu. Pro Torgau platí stupeň číslo dvě. Sasové přitom vycházejí z informací českých úřadů, které dnes očekávají v Ústí nad Labem vrchol povodňové vlny s hladinou 7,5 metru. Na saských přítocích Labe však hladina od soboty zřetelně klesá, takže by situace nakonec nemusela být kritická.

V Duryňsku zesilovalo celou noc na neděli na 1300 dobrovolníků hráz říčky Lossa, jejíž prolomení vzedmutou vodou by zničilo obec Leubingen.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků