Hlavní obsah

Devět expertů NASA odstoupilo kvůli Columbii

Všech devět členů Poradního sboru pro bezpečnost letectví (ASAP), který je pomocným orgánem amerického NASA, odstoupilo v úterý z funkcí. Podle středeční zprávy listu New York Times tak reagovali na silnou kritiku Kongresu a komise vyšetřující katastrofu raketoplánu Columbia z letošního 1. února, při níž zahynulo všech sedm astronautů na palubě.

Devět expertů NASA odstoupilo kvůli Columbii

Vyšetřovací komise ve své závěrečné zprávě z konce srpna kritizovala vedení NASA mimo jiné za váhavost a nedostatky v řízení. Kongres pokládá ASAP za málo efektivní.

ASAP vznikl po katastrofě Apola 1

Podle dosavadní předsedkyně ASAP Shirley McCartyové má demise expertů umožnit řediteli NASA Seanu O'Keefemu "oživení sboru a přetvoření jeho charty a poslání".

ASAP byl vytvořen v reakci na katastrofu lodi Apollo 1 v roce 1967, kdy při statické zkoušce na Kennedyho mysu v USA zahynuli tři astronauti. Tehdy šlo o první velkou nehodu v rámci amerického vesmírného programu.

NASA promeškala osm příležitostí

Vyšetřovací komise došla k závěru, že kontroloři NASA při letu Columbie promeškali osm příležitostí informovat o uvolnění a nárazu zmrzlé pěny, která byla nakonec určena jako hlavní pravděpodobná příčina katastrofy. Když padly návrhy na prozkoumání poškození způsobeného nárazem pěny, vedení NASA je odmítlo jako zbytečné panikaření a neodůvodněné komplikace.

Nový způsob instalace krycích destiček

Na pátek NASA pozvala novináře do Kennedyho kosmického střediska na Floridě, kde jim na raketoplánu Atlantis ukáže nový způsob instalace keramických krycích destiček na křídle vesmírného kluzáku, tedy v místech, kde izolační pěna Columbii poškodila.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků