Hlavní obsah
Desetitisíce lidí v Barceloně demonstrovaly za propuštění zadržovaných katalánských politiků Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP

Desetitisíce lidí v Barceloně požadovaly propuštění katalánských politiků

Desetitisíce lidí v sobotu zaplnily ulice Barcelony při demonstraci za propuštění katalánských separatistických politiků zadržovaných kvůli obvinění ze vzpoury. Lidé po španělské vládě požadovali „politická gesta“ v podobě propuštění politických vůdců, uvedl v sobotu deník La Vanguardia. Jejich obhájci v pátek oznámili, že budou požadovat zproštění obvinění a jejich propuštění na svobodu.

Desetitisíce lidí v Barceloně demonstrovaly za propuštění zadržovaných katalánských politiků Foto: Manu Fernandez, ČTK/AP
Desetitisíce lidí v Barceloně požadovaly propuštění katalánských politiků

V katalánských věznicích nyní sedí devět tamních politiků, jimž hrozí až 25 let vězení za vzpouru v souvislosti s loňským uspořádáním nepovoleného referenda o nezávislosti Katalánska a následným pokusem o vyhlášení samostatnosti.

Německý soud ve čtvrtek prohlásil za přípustné vydat bývalého katalánského premiéra Carlese Puigdemonta do Španělska na základě obvinění ze zpronevěry veřejných financí, nikoli však na základě obvinění ze vzpoury.

Sobotní pochod svolaly hlavní katalánské separatistické organizace a sdružení rodin vězněných. Pod heslem „Ani vězení, ani exil, chceme vás doma“ se davy sešly kolem 19:00 SELČ. Kromě propuštění politiků z vazebních věznic také požadovali i možnost návratu těch, kteří uprchli do zahraničí.

„Vyšli jsme dnes, vyjdeme zítra a budeme to dělat tak dlouho, dokud nebudou svobodní oni i náš lid,“ prohlásil na demonstraci katalánský premiér Quim Torra. Politik označil španělskou justici za nemorální, když připouští „politické vězně“ odloučené od rodin a přátel.

Samotný Puigdemont vyzval své přívržence k účasti na dnešní demonstraci. „Ulice Barcelony dnes musí zaplnit svoboda,“ vyzval prostřednictvím Twitteru.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků