Hlavní obsah
Dita Charanzová Foto: Jan Handrejch, Právo

Charanzovou a Kolaju zvolili za místopředsedy Evropského parlamentu

Čeští europoslanci Dita Charanzová (ANO) a Marcel Kolaja (Piráti) byli zvoleni za místopředsedy Evropského parlamentu. Člence liberální skupiny Charanzové dali poslanci ve středu spolu s dalšími deseti jmény důvěru již v prvním kole volby. Kolaja, který je zástupce skupiny evropských zelených, pak uspěl při druhém hlasování mezi kandidáty ucházejícími se o zbývající tři posty.

Dita Charanzová Foto: Jan Handrejch, Právo
Charanzovou a Kolaju zvolili za místopředsedy Evropského parlamentu

Česko má poprvé v historii dva místopředsedy jediné přímo volené unijní instituce.

„Důvěra kolegů mne samozřejmě velmi potěšila, vážím si toho, že mi tuto funkci svěřili. Vnímám to i jako ocenění mé dosavadní práce, s řadou z těch, kteří pro mne dnes zvedli ruku, jsem v minulosti spolupracovala,” komentovala volbu Charanzová, která získala 395 hlasů. Ke zvolení bylo potřeba nejméně 331.

Kolaja, který byl po prvním kole mezi šesti odmítnutými kandidáty, získal při druhé volbě 426 hlasů od sedmi stovek přítomných poslanců.

„Zastávat druhou nejvyšší funkci v Evropském parlamentu je pro mě velký závazek. Věřím, že budu mít z této pozice možnost prosazovat téma transparentnosti a digitalizace s maximální možnou efektivitou. To, že se mi podařilo přesvědčit kolegy europoslance o naléhavosti zlepšení těchto dvou oblastí, je dobrá zpráva pro všechny evropské občany,” uvedl Kolaja v tiskovém prohlášení.

Lídrem České pirátské strany pro volby do Evropského parlamentu se stal Marcel Kolaja.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Charanzová začíná své druhé funkční období v EP, Kolaja letos uspěl poprvé.

Jde o pátého a šestého Čecha zvoleného do místopředsednického křesla. Prvním byl občanský demokrat Miroslav Ouzký (červenec 2004 až leden 2007), druhým sociální demokrat Libor Rouček (července 2009 až leden 2012) a třetím Oldřich Vlasák (ODS; leden 2012 až červen 2014). Čtvrtým místopředsedou EP byl Pavel Telička, zvolený za ANO (pozdějí hnutí Hlas), který v jednom ze 14 místopředsednických křesel seděl v minulém dvouapůlletém funkčním období.

Vůbec nejúspěšnější kandidátkou se ve středu stala dlouholetá irská europoslankyně Mairead McGuinnessová. Členku nejsilnější lidovecké frakce podpořilo 618 ze 702 hlasujících poslanců. Mezi dalšími zvolenými jsou třeba portugalský socialista Pedro Silva Pereira, německý europarlamentní veterán Rainer Wieland či bývalá polská premiérka Ewa Kopaczová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků