Hlavní obsah
Bílá věž v Soluni Foto: Bohuslav Borovička, Právo

Bývalý starosta Soluně dostal za zpronevěru doživotí

Trest doživotního vězení uložil řecký soud bývalému soluňskému starostovi a dvěma jeho spolupracovníkům za zpronevěru kolem dvou desítek milionů eur (500 milionů korun) z městské pokladny. Jde o zatím nejhorší finanční skandál v Řecku, který vyústil ve vynesení tak přísných rozsudků.

Bílá věž v Soluni Foto: Bohuslav Borovička, Právo
Bývalý starosta Soluně dostal za zpronevěru doživotí

Vasilis Papageorgopulos byl starostou druhého největšího řeckého města Soluně v letech 1999 až 2010. Tamější prokuratura začala prověřovat městské účty na základě stížností, že v nich zmizely miliony eur.

Stejný trest dostali i dosavadní hlavní podezřelý v případu, pokladník Panajotis Saxonis, který manipulace na účtech přímo prováděl, a hlavní tajemník na radnici Michalis Lemusias, jemuž přitížilo i falšování úředních listin. Další dva úředníci byli odsouzeni k deseti a 15 letům vězení.

Soud neuvěřil tvrzení Papageorgopulose, že neměl o aktivitách přímých podřízených nejmenší ponětí, a odsoudil ho za spoluúčast na zpronevěře obecních peněz.

"Nemám nic společného s tímto případem. Jsem si jistý, že někteří lidé umřou s výčitkami svědomí," řekl soudu Papageorgopulos po vynesení rozsudku. "Každopádně to ale nebudeme my," odvětil soudce.

Korupční aféry se v Řecku, stiženém nejhlubší hospodářskou krizí od druhé světové války, jen rojí. Málokdy se ale dostanou k soudnímu řízení, které vyústí v tresty pro hlavní aktéry.

Několik velkých řeckých podnikatelů a jeden bývalý ministr obrany skončili nicméně v posledních měsících ve vazbě kvůli podezření z daňových úniků, praní špinavých peněz či přijímání úplatků v rámci státních zakázek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků