Hlavní obsah

Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení

Prezident USA George Bush byl šest měsíců před invazí do Iráku v roce 2003 seznámen s tím, že Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) měla důkazy o tom, že Irák nevlastní zbraně hromadného ničení. Bílý dům ale tyto informace ignoroval a byl odhodlán svrhnout Saddáma Husajna. Prohlásil to v pátek bývalý vysoký činitel CIA v televizní stanici CBS.

Bush věděl, že Irák neměl zbraně hromadného ničení

Tyler Drumheller řekl, že zprávy, které byly v rozporu s vládní tezí o hrozbě iráckých zbraní hromadného ničení, získala CIA od vysokého iráckého činitele, jenž jí poskytl i další důvěryhodné informace. Tento zdroj "nám řekl, že neexistují žádné aktivní programy zbraní hromadného ničení", řekl Drumheller v rozhovoru, který bude vysílán v neděli.

"Skupina v Bílém domě, která se zabývala přípravou invaze do Iráku, ale řekla, že ji to už nezajímá," řekl Drumheller. Je jedním z posledních bývalých amerických činitelů, kteří obvinili Bílý dům, že rozhodl o válce v Iráku již předem bez ohledu na informace CIA, které byly v rozporu s jeho cíly.

Bush dostal informaci osobně

Televize CBS uvedla, že zdrojem CIA byl bývalý irácký ministr zahraničí Nádží Sabrí a že bývalý ředitel CIA George Tenet v září 2002 předal tuto informaci osobně prezidentu Georgi Bushovi, viceprezidentovi Dicku Cheneymu a dalším vysokým představitelům v Bílém domě. Ti to o tři dny později odmítli. "Politika byla určena. Válka v Iráku se blížila a oni měli zájem o informace, které by této politice vyhovovaly," řekl televizi CBS bývalý agent CIA.

Tvrzení Spojených států, že Saddám Husajn vlastní zbraně hromadného ničení a ohrožuje tím mezinárodní bezpečnost, bylo hlavním zdůvodněním invaze do Iráku v březnu 2003. V Iráku žádné takové zbraně nalezeny nebyly, nicméně tvrzení USA, že existovaly, se nyní považuje za velkou chybu zpravodajských služeb.

Drumheller, spoluautor připravované knihy na téma, jak Bílý dům kompromitoval zpravodajské služby, odmítá tvrzení, že je to selhání zpravodajských služeb. "Vždycky se mi zvedá žaludek, když slyším, že je to selhání zpravodajských služeb. Je to selhání politiky," řekl televizi CBS.

O tom, že Nádží Sabrí poskytoval v období před invazí do Iráku CIA informace o iráckých zbraních hromadného ničení, informovala před měsícem také televizní stanice NBC. Podle ní byl ministr placeným tajným zdrojem CIA a poskytoval jí přesnější informace, než byly její vlastní odhady.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků