Hlavní obsah
Britský voják v Basře Foto: Atef Hassan , Reuters

Británie přestane vyšetřovat zločiny svých vojáků v Iráku

Britská vláda se rozhodla zrušit vyšetřovací tým IHAT, který se zabývá případnými zločiny britských vojáků během invaze do Iráku a okupace této země v minulém desetiletí. Oznámil to v pátek britský ministr zahraničí Michael Fallon, podle kterého je nyní vyšetřováno 675 případů, včetně obvinění z vražd. Pouze 20 z nich bude předáno k dalšímu řízení policii vojenského námořnictva.

Britský voják v Basře Foto: Atef Hassan , Reuters
Británie přestane vyšetřovat zločiny svých vojáků v Iráku

IHAT byl zřízen v roce 2010. Vyřešeno bylo přes 300 případů, v nichž bylo vyplaceno odškodnění v celkové výši 20 milionů liber (asi 620 milionů korun).

Už dříve Fallon řekl, že jsou vojáci vystaveni honu na čarodějnice. Páteční rozhodnutí pak označil za krok k úlevě pro vojáky, kteří byli podezíráni „již příliš dlouho”.

Rozhodnutí kabinetu odsoudila lidskoprávní organizace Amnesty International, podle níž násilí napáchané v Iráku „nesmí být zameteno pod koberec”. Dodala, že pověst britské armády je nyní zpochybněna.

Britská premiérka Theresa Mayová v říjnu oznámila záměr prosadit, aby se některé části Evropské úmluvy o lidských právech neaplikovaly na jednotky sloužící v oblastech válečných konfliktů. Mayová tak chce i do budoucna chránit britské vojáky bojující v zahraničí před soudními žalobami a ušetřit peníze daňových poplatníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků