Hlavní obsah
Čtyřicet nejlepších mladých matematiků z celé republiky je na týdenním soustředění v Bílovci. Foto: Archiv Bílovec

Bratislava: Neotvírejte okna, jsou tu snipeři

Zákaz otevírat okna a vycházet na balkóny dostali bratislavští občané v domech přiléhajících k Hvězdoslavově náměstí v době, kdy tam americký prezident George W. Bush ve čtvrtek přednášel projev.

Čtyřicet nejlepších mladých matematiků z celé republiky je na týdenním soustředění v Bílovci. Foto: Archiv Bílovec
Bratislava: Neotvírejte okna, jsou tu snipeři

Bushův projev si vyslechlo zhruba deset tisíc lidí. Jiné odhady uvádějí pět tisíc osob. Prezidenta chránila při řeči neprůstřelná skla. Vedle potlesku si ale vyslechl rovněž nadávky ze stran odpůrců jeho politiky.

Uzavřené náměstí

Pokyn týkající se oken byl více než důrazný - pokud by se totiž někdo objevil, hrozilo mu, že se stane terčem odstřelovačů rozmístěných na okolních střechách. Slovenské televizi to řekla jedna starší žena, která v jednom z domů bydlí.

Prostor náměstí byl uzavřený vozovou hradbou tramvajových souprav a v ulicích města hlídkovali podle nejnovějších údajů přes čtyři tisíce policistů a v záloze bylo několik stovek vojáků a hasičů.

První návštěva amerického prezidenta na Slovensku a jeho summit s ruským protějškem Vladimírem Putinem je největší akce, kterou kdy Slovensko zatím hostilo. Zajištění bezpečnosti obou státníků charakterizoval velmi prozaicky Ján Packa, šéf úřadu pro ochranu ústavních činitelů: "Našim společným cílem je, aby zdraví a živí přijeli a odjeli."

Dopravní kolaps

Naprostý dopravní kolaps způsobilo vrcholné setkání v bratislavských ulicích. Do 12. hodiny (v poledne) byl uzavřel Nový most přes Dunaj, přes nějž směřovala hlavní trasa do komplexu Incheba, kde bylo zřízeno tiskové středisko a stovky novinářů zůstaly zablokovány na jedné nebo druhé straně řeky.

Zbývající tři mosty totiž byly zavalené automobily, takže i většina lidí z asi stotisícového sídliště Petržalka, měla problémy se vůbec dostat do práce.

Mnoho Bratislavanů chtělo ve středu večer vidět amerického prezidenta alespoň při jeho příjezdu z letiště do hotelu Carlton, kde měl být podle původních zpráv ubytován.

Místo toho však Bush nocoval v nedaleké rezidenci velvyslance USA podobně jako v listopadu 2002 v Praze během summitu NATO. Rezidence v Bratislavě je navíc prázdná, protože USA v současné době na Slovensku velvyslance nemají.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků