Hlavní obsah
Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Eric Gaillard, Reuters

Biden se v říjnu sejde s Macronem

Americký prezident Joe Biden dnes za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francouzský prezident Emmanuel Macron Foto: Eric Gaillard, Reuters
Biden se v říjnu sejde s Macronem

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Elysejský palác a Bílý dům uvedly, že Macron a Biden se dnes dohodli na zahájení „hloubkových konzultací", které by mohly pomoci obnovit vzájemnou důvěru. "Na konci října se setkají v Evropě, aby došli ke společnému porozumění a zachovali tempo tohoto procesu. Prezident Emmanuel Macron se rozhodl, že francouzský velvyslanec se vrátí do Washingtonu příští týden," pokračuje společné prohlášení.

Podle něj se také oba prezidenti shodli, že „otevřené konzultace mezi spojenci" by mohly být přínosem z hlediska důsledků nového australsko-britsko-amerického paktu. „Prezident Biden v tomto směru vyjádřil své pokračující odhodlání," píše se v komuniké.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků