Hlavní obsah
Eurokomisařka Věra Jourová Foto: Petr Horník, Právo

Babiš navrhl von der Leyenové, aby Jourová pokračovala jako eurokomisařka

Premiér Andrej Babiš v pondělí v Bruselu navrhl budoucí šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové, aby Věra Jourová pokračovala jako eurokomisařka i v dalším období. Díky svým zkušenostem by česká politička mohla získat zajímavější portfolio než dosud a věnovat se například obchodu, vnitřnímu trhu či digitální ekonomice, řekl Babiš českým novinářům po jednání v Bruselu.

Eurokomisařka Věra Jourová Foto: Petr Horník, Právo
Babiš navrhl von der Leyenové, aby Jourová pokračovala jako eurokomisařka

„Argumenty hovoří ve prospěch paní Jourové. Byla úspěšná komisařka, měla těžké portfolio, ne všichni premiéři ji měli rádi,” prohlásil po setkání s von der Leyenovou Babiš. Jourová měla v končícím pětiletém období na starosti spravedlnost, ochranu spotřebitele a rovnost příležitostí mužů a žen a mimo jiné kritizovala Maďarsko či Polsko v souvislosti s vládou práva.

Budoucí šéfka EK se podle Babiše ke jménu Jourové oficiálně nevyjádřila, je třeba počkat, kam zařadí českou kandidátku na svém seznamu postů v nové komisi. Klíčové bude pro Jourovou, jejíž kandidaturu musí ještě oficiálně schválit česká vláda, slyšení v europarlamentu po letních prázdninách.

Ursula von der Leyenová

Foto: Vincent Kessler, Reuters

Jméno druhého uchazeče, o kterém se mluvilo dříve, podle českého premiéra von der Leyenová nepožadovala.

Babiš s von der Leyenovou jednal rovněž o novém víceletém rozpočtu EU, migraci či klimatických závazcích.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků