Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters

Do Evropské komise můžeme nabídnout dvě ženy, tvrdí Babiš

V příští Evropské komisi by měla Českou republiku zastupovat žena. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) může vláda budoucí šéfce komise Ursule von der Leyenové nabídnout dvě kandidátky. Podle dřívějšího vyjádření by jednou z nich mohla být stávající členka komise Věra Jourová. Babiš to uvedl na Facebooku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) Foto: Piroschka Van De Wouw, Reuters
Do Evropské komise můžeme nabídnout dvě ženy, tvrdí Babiš

Babiš připomněl, že nynější eurokomisařka Jourová má v gesci spravedlnost, ochranu spotřebitelů a otázky rovnosti pohlaví.

„Myslím si, že pro nás je důležité nějaké ekonomické portfolio – jsme silná proexportní země, takže logicky bychom měli chtít oblast vnitřního trhu nebo mezinárodního obchodu,” uvedl Babiš a dodal, že ČR by mohla být schopna obsadit i post související s digitálními technologiemi.

Věra Jourová

Foto: Jan Handrejch, Právo

Premiér prý s von der Leyenovou v sobotu telefonicky hovořil a sdělil jí, o jaké portfolio v budoucí komisi má Česká republika zájem „a jaké dvě kandidátky na komisaře můžeme nabídnout”. Nominaci je prý nutné podat do 26. srpna.

Babiš počátkem července v rozhovoru pro Právo na dotaz, zda bude Jourová pokračovat na postu eurokomisařky, uvedl: „Předpokládám, že ano.”  Dodal však, že o jménech se však v rámci ANO ještě debatuje. Důležitější než odbornost je podle něj zkušenost z evropských struktur, neboť o odbornost se mohou postarat najatí odborníci.

Jako zajímavé portfolio pro ČR tehdy uvedl „digitální trh, vědu a výzkum”.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků