Hlavní obsah

Astronaut odstranil závady na spodku Discovery

Americký astronaut Stephen Robinson ve středu opravil nerovnosti na tepelném štítu raketoplánu Discovery, aby se plavidlo mohlo hladce vrátit na Zem. Oznámil to americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Je to vůbec poprvé, co se podobné plavidlo opravuje přímo na oběžné dráze.

Astronaut odstranil závady na spodku Discovery

Provedená sedmihodinová mise má vyloučit jakékoli riziko havárie při přistávání.

Dva výstupky vytvořila výplňová hmota mezi keramickými destičkami tepelného štítu, který chrání spodek raketoplánu při průchodu atmosférou. Právě poškození tepelného štítu - byť jiného druhu - způsobilo v únoru 2003 havárii raketoplánu Columbia.

Výstupky mohly při vstupu do atmosféry způsobit nepředvídatelné bodové přehřívání.

Půlhodinové zpoždění

Robinson vystoupil do vesmíru čtvrt hodiny před jedenáctou hodinou dopolední SELČ. Akce se proti původně naplánovanému času - 10:14 SELČ - zpozdila o půl hodiny. Opravu poškozeného spodku raketoplánu prováděl pouze jeden astronaut. [celá zpráva]

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) totiž vyhodnotil, že dva lidé se k závadě nedostanou. Činnost Robinsona koordinoval středisko v Houstonu. Přímo ve vesmíru jej podporoval japonský kolega Soiči Noguči.

Jednoduchá, ale ožehavá mise

Robinson pracoval na konci 17,5 metru dlouhého robotického ramene vysunutého z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), u níž Discovery kotví. [celá zpráva]

Nejprve se pokusil odstranit výstupky rukou. V případě, že by neuspěl, přišly by ke slovu lékařské kleště, případně pilka. Váha nástrojů se pohybovala mezi 2,25 kg do 4,5 kg.

Američan se zejména bál, aby helmou nenarazil do ohnivzdorných destiček. "Všichni víme, že destičky jsou křehké a že kosmonaut je docela velké těleso," uvedl kosmonaut.

Americký prezident George W. Bush 2. srpna z Bílého Domu ve Washingtonu telefonicky pozdravil posádku raketoplánu Discovery. Foto: ČTK/AP

Členové posádky Discovery o riskantní misi pochybovali. Nakonec ale souhlasili s opravou, protože se zdá relativně snadná. "Jako většina oprav je i tato koncepčně velmi jednoduchá, ale musí se provést velmi, velmi pečlivě," řekl na tiskové konferenci vysílané z ISS Robinson.

Posádku Discovery pozdravil z Bílého domu i americký prezident George W. Bush.

Další zaznamenané závady

Při startu Discovery se rovněž odštíply kousky destiček z tepelného pláště, když na něj dopadly kousky izolační pěny z vnější palivové nádrže. NASA dospěl k závěru, že přes tato poškození je loď schopna návratu. [celá zpráva]

Vyčnívající proužky spojovací hmoty, které se budou opravovat, nejsou zřejmě důsledkem těchto nárazů při startu, ale asi nedostatečnou přilnavostí.

Anketa
Sledujete let Discovery?
Ano
89.5 %
Ne
5.7 %
Nezajímá mě to
4.8 %
Celkem hlasovalo 418 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků