Hlavní obsah
Protest v Alžírsku proti prezidentovi Foto: Toufik Doudou, ČTK/AP

Alžířané na dosud největší demonstraci žádali odchod prezidenta

Statisíce lidí v pátek v centru Alžíru požadovaly odstoupení dlouholetého alžírského prezidenta Abdala Azíze Butefliky. Šlo o dosud největší demonstraci od propuknutí vlny protestů proti 82leté hlavě státu minulý měsíc, informovala agentura Reuters.

Protest v Alžírsku proti prezidentovi Foto: Toufik Doudou, ČTK/AP
Alžířané na dosud největší demonstraci žádali odchod prezidenta

Buteflika, který je u moci přibližně 20 let, v pondělí po týdnech demonstrací proti své osobě oznámil, že už nebude kandidovat na post hlavy státu, ale prezidentem zůstane, dokud nebude přijata nová ústava. Zrušil také blížící se prezidentské volby plánované na 18. dubna, což mezi demonstranty vzbudilo obavy, že u moci zůstane na neurčito. Původně Alžířané demonstrovali proti záměru prezidenta usilovat o další mandát.

„Buteflika a jeho muži musí co nejdříve odejít,” citoval Reuters 23letého studenta, který se účastnil dnešních protestů v Alžíru. Agentura účast na akci odhaduje řádově na stovky tisíc lidí, pozdě odpoledne však klesla na tisícovky. Policejní odhady nejsou k dispozici.

Podle Reuters bylo při demonstracích v alžírské metropoli zadrženo 75 výtržníků a 11 policistů bylo lehce zraněno. Výtržníci poničili automobily a veřejné budovy. Prezidentský palác a další budovy chránil velký počet policistů.

Abdal Azíz Buteflika

Foto: Sidali Djarboub, ČTK/AP

Alžířané požadují, aby prezident předal moc mladé generaci politiků, kteří dokážou vytvořit pracovní místa a vymýtit korupci. „Ti, kteří si myslí, že jsme unaveni, se mýlí. Naše protesty neustanou,” citovala agentura Reuters 37letého lékaře Madžída Benzidu poté, co policie zablokovala ulice vedoucí k vládním úřadům a parlamentu. Někteří demonstranti podle Reuters na dnešní manifestaci vzali i své děti.

Butefliku v posledních dnech veřejně přestala podporovat řada politiků jeho vládní Fronty národního osvobození (FLN). Prezident se od roku 2013, kdy utrpěl mozkovou mrtvici, jen zřídkakdy objevoval na veřejnosti. Protestující tvrdí, že už na úřad nestačí.

Alžírský premiér Núreddín Bedúí ve čtvrtek uvedl, že nejpozději začátkem příštího týdne vytvoří vládu, která vyjde vstříc požadavkům protestující mládeže, a vyzval opozici k dialogu.

Nejmenovaný bývalý ministr alžírské vlády agentuře Reuters řekl, že prezident nemůže ustát tlak, jemuž nyní čelí. „Hra skončila. Buteflikovi nyní nezbývá než odejít,” řekl exministr pod podmínkou anonymity.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků