Hlavní obsah
 

Alžběta II. slavila 94. narozeniny. Kvůli koronaviru poprvé bez vojenské přehlídky

Britská královna královna Alžběta II. v sobotu opožděně oslavila své 94. narozeniny. Vitální panovnice se tohoto úctyhodného věku dožila již 21. dubna. Spojenému království vládne přes 68 let. Každoroční slavnostní přehlídka v ulicích Londýna se kvůli pandemii covidu-9 poprvé od roku 1955 nekonala.

 
Alžběta II. slavila 94. narozeniny. Kvůli koronaviru poprvé bez vojenské přehlídky

Přehlídku nahradila menší ceremonie na hradě Windsoru, kde 94letá panovnice pobývá již téměř tři měsíce v domácí izolaci.

Soukromě královna své narozeniny oslavila už 21. dubna, tedy v den, kdy se v roce 1926 narodila. Oficiální oslava narozenin se ale tradičně pořádá druhý červnový víkend, kdy si díky lepšímu počasí mohou přihlížející za normálních okolností lépe užít vojenské přehlídky.

Ceremonie se neobešla bez dodržení dvoumetrových rozestupů, které nařídila britská vláda kvůli šíření koronaviru. Alžběta II. pochodovým kreacím své velšské gardy přihlížela ze stanového přístřešku.

Královnin manžel, 99letý princ Philip, který s ní od 19. března na Windsoru žije v domácí izolaci, se akce nezúčastnil. Veřejnost mohla ceremonii vidět jen prostřednictvím televizních obrazovek.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků