Hlavní obsah

Militantní Palestinci v pásmu Gazy vystřelili na území Izraele 28 minometných granátů. Většinu z nich zneškodnil protiraketový systém nazývaný Železná kupole (Iron Dome), uvedla v úterý izraelská armáda.

Železná kupole zlikvidovala minometnou palbu na Izrael

Na většině míst poblíž hranice s palestinskými oblastmi se rozezněly sirény, aby upozornily místní obyvatele, že by se měli schovat do úkrytu. Části granátů totiž dopadly do obydlených prostor, například k mateřské školce. Žádné oběti na životech nebyly hlášeny.

Bylo to poprvé od začátku protestů v pásmu Gazy, které vypukly 30. března, kdy byly na Izrael vypáleny střely. Izraelské letectvo v reakci na palestinský útok podniklo nálety na cíle na severu pásma Gazy. Bezpečnostní síly židovského státu potvrdily, že byl zneškodněn pětadvacetiletý člen vládnoucího radikálního hnutí Hamás.

Mobilní protiraketový systém Železná kupole (Iron Dome)

Foto: Profimedia.cz

Od konce března je pásmo Gazy dějištěm masových protestů Palestinců, které organizovalo zejména hnutí Hamás. Palestinci při nich zapalovali pneumatiky a házeli kameny na izraelské vojáky, kteří reagovali palbou ostrými náboji. Zemřelo při tom podle palestinského ministerstva zdravotnictví 116 Palestinců a na 13 tisíc dalších bylo zraněno.

Pásmo Gazy je hustě zalidněný, úzký pobřežní pás země vklíněný mezi Izrael a Egypt. Po více než desetiletí vlády Hamásu jsou životní podmínky většiny obyvatel neradostné. Nezaměstnanost převyšuje 40 procent, voda z vodovodu se nedá pít a elektřina funguje pouze několik hodin denně. Nemocnice trpí neustálým nedostatkem zdravotnického materiálu, dovoz i vývoz zboží je omezen a některé části území stále čekají na obnovu po konfliktu s Izraelem z roku 2014.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků