Hlavní obsah

Syrskou Východní Ghútu začali ve čtvrtek masově opouštět civilisté. Odešly jich tisíce, uvedla syrská agentura SANA s tím, že šlo o lidi násilně zadržované v oblasti jako lidské štíty, kteří využili nově otevřeného koridoru z Hamúríje. Podle exilové organizace SOHR jich odešlo do večera 20 000.

Ze syrské Východní Ghúty odešlo dvacet tisíc civilistů

„Jde o největší útěk civilistů z oblasti od začátku obléhání vládními vojsky v roce 2013,” řekl agentuře DPA šéf SOHR Ramí Abdar Rahmán. V regionu, ovládaném povstalci, žilo téměř pět let v obležení na 380 000 civilistů. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie, tvrdí, že má v terénu síť informátorů.

Bezpečný koridor umožňující odchod z Hamúríje byl dle SANA otevřen ve čtvrtek. Syrská státní televize vysílala záběry, jak odcházejí muži, ženy a děti. Nesli vaky, matrace i kufry, někteří na hlavách. V davu lidí bylo vidět i stádo ovcí.

„Hrozně jsme trpěli, neměli jsme jídlo ani léky, dlouhé hodiny jsme trávili v suterénu. Díky Bohu jsme konečně venku,” řekla agentuře AFP třicetiletá žena s malým kojencem. Syrská státní televize vysílala záběry mužů, žen a dětí odcházejících z města Hamúríja, které dnes převzala pod kontrolu syrská vládní vojska.

Televize Al-Majádín uvedla, že k evakuaci byly přistaveny autobusy. Lidé mají být svezeni k identifikaci do vládního střediska. Muži oslovení televizními štáby řekli do kamery, že je ozbrojenci drželi na místě proti jejich vůli.

Syřané odcházeli i z měst Džisrín a Sakba, jež se rovněž nacházejí v jižní zóně Východní Ghúty, kterou kontroluje povstalecká skupina Fajlak ar-Rahmán. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová ve čtvrtek potvrdila, že byly ve čtvrtek otevřeny dva nové koridory pro odchod civilistů v Džisrínu a v Harastě.

Nakládní pomoci pro Východní Ghútu

Foto: ČTK/AP

Uvedla, že teroristická uskupení ve Východní Ghútě nadále porušují rezoluci Rady bezpečnosti OSN číslo 2401, když brání civilistům odejít. Skupina Fajlak ar-Rahmán podle ní nadále ostřeluje civilisty, kteří se pokoušejí odejít, a mnoho jich zabila nebo zranila. Skupina dál ostřeluje i Damašek, kde si její útok vyžádal ve čtvrtek jednu oběť.

Ve čtvrtek také vjelo do oblasti Východní Ghúty 25 nákladních automobilů s pomocí syrského Červeného půlměsíce, kterou mají dodat civilistům v Dúmě obklíčeným radikály z Fronty an-Nusra.

Civilní ochrany vzbouřenců Bílé přilby vyprostila po bombardování Východní Ghúty tělo

Foto: ČTK/AP

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek potvrdilo, že ruské vzdušné síly budou dál podporovat armádu Syrské arabské republiky, dokud nebudou zničeny všechny teroristické organizace v Sýrii. „Jasně podporujeme syrskou suverenitu a územní celistvost,“ dodalo.

Zmínilo, že v pátek by mohly být přijaty v Astaně na jednáních o Sýrii další kroky ke snížení napětí.

kolona s humanitární pomocí jedoucí do Dúmy

Foto: ČTK/AP

Syrská armáda se spojenci bojuje o Východní Ghútu od 18. února. Syrský režim nyní podle SOHR kontroluje již 70 procent oblastí ve Východní Ghútě, které doposud ovládali povstalci. O život přišlo na 1200 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Související články

Výběr článků