Hlavní obsah
 

V úzkém tunelu z Gazy do Izraele jezdili ozbrojenci na upravených motorkách

Izraelská armáda našla v tunelu z Gazy do Izraele velké množství munice a tři upravené motorky, na kterých se teroristé v tunelu rychle přesouvali z místa na místo. Tunel využili ozbrojenci z Hamásu při průniku na izraelské území 28. července, při němž byli všichni zabiti.

 
V úzkém tunelu z Gazy do Izraele jezdili ozbrojenci na upravených motorkách

Motocykly byly upraveny tak, aby se na nich teroristé mohli bez problémů pohybovat ve velmi úzkém tunelu. Nemají boční zrcátka, světla, žádné boční či zadní boxy sloužící k transportu věcí.

„Jak je možné vidět, motorky jsou upravené tak, aby se na nich v úzkém tunelu dalo maximálně manévrovat,“ řekl izraelský armádní velitel, který byl na místě při nálezu.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Teroristé motorky využívali k rychlým přesunům, ale sloužily i k případným taktickým ústupům. Podle velení izraelské armády se tyto tři stroje staly novinkou ve výbavě teroristů, se kterou se Izraelci ještě nesetkali.

Vojáci v tunelu dále našli rakety, granáty, minomety, velké množství výbušnin a několik útočných pušek AK-47.

Izrael uvažuje o podzemní bariéře

Izrael uvažuje o tom, že na hranici s pásmem Gazy vybuduje podzemní bariéru, která radikální palestinské organizaci Hamás znemožní ohrožovat Izraelce z tunelů. V pondělí to v rozhlasovém rozhovoru řekla ministryně spravedlnosti Cipi Livniová a přiznala zároveň, že to bude nákladné.

"Oddělit Gazu od Izraele je možné. Ta bariéra nemusí být viditelná na povrchu. Existuje technologie, která se prověřuje a která by mohla být účinná," sdělila Livniová.

Izrael proti Hamásu zahájil 8. července ofenzívu, která si do nynějšího dne vyžádala 1800 mrtvých na palestinské a 67 na izraelské straně. Izraelci se snaží zlikvidovat rakety Hamásu a také zničit tunely, jež tato radikální palestinská organizace vybudovala pod hranicí s cílem použít je při útocích na Izraelce. Vojsko zatím našlo asi 40 těchto chodeb.

Co dělá Hamás pro své občany?

K situaci v Gaze Livniová sdělila, že Hamás se nesnaží zlepšit životní podmínky občanů tohoto území. "Nic pro své lidi neudělal, občas se některý z členů Hamásu vynoří z bunkru a ohlásí vítězství," prohlásila.

Izrael stáhl své vojáky a osadníky z pásma v roce 2005, Hamás tam vládne od roku 2007. V té době Izrael vyhlásil blokádu tohoto území ve snaze izolovat Hamás, který je v Izraeli a některých dalších zemích řazen k teroristickým organizacím.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků