Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

V Turecku zadrželi radikály s 15 kg TNT a 24 vestami pro atentátníky

Policie zadržela na jihovýchodě Turecka v provincii Gaziantep čtyři radikály podezřelé z příslušnosti k Islámskému státu, kteří zřejmě připravovali velké atentáty. Uvedl to list Hürriyet s odvoláním na kancelář guvernéra Gaziantepu. Při razii bylo zabaveno velké množství výbušnin a rozbušek i zbraně.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
V Turecku zadrželi radikály s 15 kg TNT a 24 vestami pro atentátníky

Jeden ze zadržených je podle písemného prohlášení kanceláře guvernéra stíhán za „členství v teroristické organizaci“. Byl instruován vysoce postavenými radikály v Sýrii, aby spolu s ostatními podnikli v Turecku „spektakulární útoky“.

Policisté u podezřelých zajistili 24 kovem vyztužených pásů pro sebevražedné atentátníky o celkové váze 150 kg, 15 kilogramů trinitrotoluenu, dva kalašnikovy, 19 systémů na odpalování náloží pomocí mobilních telefonů, 21 časovačů, 20 odpalovacích zařízení pro sebevražedné atentátníky, 100 elektrických rozbušek, 300 běžných rozbušek, 52 zásobníků pro ráži 7,62, mobilní telefon, SIM kartu a paměťovou kartu.

Turecko bylo loni jedním z nejčastějších terčů džihádistických atentátníků. Šest jejich útoků v Istanbulu a v Gaziantepu si vyžádalo 124 mrtvých a 419 zraněných.

Nejhorší bilanci měl útok na svatebčany v Gaziantepu, při němž 20. srpna 2016 zahynulo 57 osob. [celá zpráva]

V Turecku také nedávno zadrželi deset lidí kvůli podezření, že měli co dočinění s novoročním atentátem v klubu Reina, při němž zemřelo 39 lidí. Ve středu stanuli před soudem a na devět z nich byla uvalena vazba. Jsou stíháni pro členství v ozbrojené skupině a z pokusu zničit ústavní řád. Zadržení jsou převážně cizinci. V klubu vraždil Uzbek Abudlgadir Mašaripov, který byl zadržen 16. ledna. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků