Hlavní obsah
Bojovník Islámského státu Foto: Stringer, Reuters

V táborech Islámského státu se začíná stínáním hlav loutkám

Čtrnáctiletý jezíd, jemuž se podařilo uprchnout z převýchovného tábora Islámského státu (IS), popsal agentuře AP, jak tvrdým metodám výchovy byl podroben. Mimo jiné se učil stínat hlavy bezvěrcům. Mnozí vymývání mozků podlehli, jeho kamarád odmítl utéci, protože je už muslim, vypověděl mladík, který dostal od únosců jméno Jahjá.

Bojovník Islámského státu Foto: Stringer, Reuters
V táborech Islámského státu se začíná stínáním hlav loutkám

Když bojovníci z IS loni přepadli vesnice jezídů v severním Iráku, pozabíjeli starce a ostatní, mezi nimi ženy a dívky, zajali. Mladé chlapce ale čekal jiný osud - IS se rozhodl je převychovat. Přinutil je konvertovat k islámu a udělat z nich bojovníky ochotné bít se za věc IS.

Čtrnáctiletý Jahjá byl spolu s mladším bratrem a matkou a dalšími stovkami jezídů zajat, když IS loni v srpnu obsadil irácké město Súlágh. Odvezli je do Rakky. Oba bratři skončili ve výcvikovém táboře Farúk.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Jahjá v táboře strávil skoro pět měsíců. Výcvik trval osm až deset hodin denně. Chlapci se učili zacházet se zbraní a studovali korán. Cvičitelé tvrdili, že „jezídové jsou špinaví a mají být zabiti”. Jahjá se učil střílet na člověka z těsné blízkosti. V některých hodinách bojovali chlapci mezi sebou. Jahjá byl nucen bojovat s bratrem a vyrazil mu zub. „Cvičitel mi řekl, že když to neudělám, on mne zastřelí. Taky říkal, že ztvrdneme. Bili nás kamkoli,” řekl Jahjá.

Stínání hlav

Mladíky poté učili stínat hlavy. Mladíkům v táboře promítli video, které zachycuje členy Islámského státu (IS) při stínání hlav zajatcům. Pak vedoucí výcviku skupině hochů řekl, že jednou budou popravčími oni. Nejdříve se ale musejí naučit správnou techniku. Všech 120 shromážděných chlapců dostane loutku a meč a úkol setnout panákovi hlavu.

Když ťal Jahjá, hlava se od těla loutky neoddělila, sekl tedy podruhé a potřetí: „Učili mne, jak držet meč a jak tít. Taky říkali, že je to hlava bezvěrců.”

Jahjá s bratrem z tábora utekli v březnu, když byli členové IS odvoláni k útoku a strážci usnuli. Jahjá chtěl k útěku získat i kamaráda, ale ten řekl, že zůstává, protože je nyní muslim a má islám rád.

Matka žila s dalšími unesenými jezídy v domě poblíž tábora a Jahjá dostal občas povolení ji vidět. Právě tam se bratři uchýlili a s matkou pak odjeli do severosyrského města Minbidž. Ujal se jich jeden z ruských bojovníků IS, který vyhledal strýce chlapců v Iráku. Strýc pak s Rusem ujednal, že za chlapce i jejich matku zaplatí. Výměna se podařila a všichni se setkali v iráckém Dahúku.

Jahjá s bratrem tam nyní tráví nejvíc času u televize. Mají kamarády, ale důsledky „převýchovy” se občas projeví. Když strýc synovci podal pistoli, Jahjá ji bez jediného slova sestavil a nabil. Na videa se stínáním hlav prý nikdy nezapomene: „Když jsem se na ně díval, měl jsem strach. Věděl jsem, že nebudu schopen nikoho takhle zabít, ani až budu dospělý.”

IS se orientuje na mládež

Islámský stát šíří svou nenávistnou doktrínu ve školách i v mešitách, přičemž obrací děti proti rodičům. Ve městech spadajících do chalífátu lidé z IS přehrávají propagační videa v pouličních stáncích. Pro děti pořádají venkovní představení a rozdávají na nich cukroví. Na ulicích se snaží děti získat hračkami. Školy pro ašbal - lvíčata - se zakládají na území chalífátu, který IS založil na části území Sýrie a Iráku.

„Mám hrozný strach o budoucí generace,” řekl syrský šajch abú Háfiz Nakšabandí, který vede výuku náboženství uprchlíků v tureckém městě Şanliurfa.

Jeden z aktivistů, který uprchl před IS ze syrské Rakky, řekl, že IS dospělé „odepsal a zaměřil se na budoucí generaci”.

Na propagačních videích z tábora Farúk je vidět chlapce vykřikující hesla při cvičení gymnastiky. Jeden z bojovníků jim řekl, že se učí řemeslu svaté války, aby je mohl bůh postavit do čelných linií boje proti bezvěrcům.

Související témata

Příslušníci náboženské sekty jazídů prchají před sunnitskými radikály, kteří obsadili město Sindžár.

Foto: Reuters

bojovník Islámského státu v Iráku a v Levantě s jeho vlajkou v syrské Rakce

Foto: Reuters

Na snímcích z jiných táborů je vidět hochy střílející při plazení pod ostnatými dráty. Jeden z nich byl tak drobný, že ho zpětný náraz zbraně odhodil daleko zpět. Při výuce tvrdosti musejí hoši vydržet trenérovy rány holí po hlavě. IS tvrdí, že provozuje několik set podobných táborů. Podle syrských ochránců lidských práv letos zařadil mezi své bojovníky 1100 syrských dětí ve věku do 16 let. Nejméně 52 zemřelo v boji a osm z nich byli sebevražední atentátníci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků